Web Sitenin Google’da Geri Planda Kalması

Sosyal Medyada Paylaş!

Web Sitesinin Google’da Geri Planda Kalma Nedenleri

Web sitesi yapan ve uğraşan herkes sitesinin Google’da üst sıralarda olmasını istemektedir. Günümüzde Google’da ön planda olmak, eskiye göre biraz daha zordur. Gün geçtikçe Google kendini geliştiriyor ve emek hırsızlıklarının önüne geçip, web sitesine daha çok emek harcayanları ön plana çıkarmaktadır.

Web Sitesinin Google’da Geri Planda Kalma Nedenleri

Web sitesinin arama motorlarında üst sırada yer alması için “Arama motoru optimizasyonu” veya diğer adıyla SEO (Search Engine Optimization) çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmaya en çok önem veren arama motoruda Google’dır. Bazı arama motorlarında belirli siteler üst sıralara çıkabilse de Google’da çıkamamaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise Google’ın bu çalışmalara, diğer arama motorlarından daha çok önem vermesinden kaynaklanır.

Sitenin İçeriğinin Kopya Olması

Web sitesinde kopya içerik veya makale oluşturmak, üst sıralarda olamamanın en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar birçok site içeriklerini birbirlerinden almaktaydılar. Bir süre sonra Google, buna yönelik çalışmalarını hızlandırdı ve artık aynı içeriğin olduğu birden çok fazla site var ise bu sitelerden içeriği ilk üreten sitenin diğerlerine göre daha üst sıralarda olmasını sağladı. Bu sebeple artık kopya içeriklerden yapılan bir web sitesi Google’da üst sıralara çıkmayacaktır. Google’da üst sıralarda olmak için izlenmesi gereken yol özgün içerikler üretmektir.

Siteyi Yeterince Güncellememek

Eğer bir web sitesinin oluşturduğu içerikleri zaman zaman güncellenmezse ve hep aynı kalırsa belirli bir süre sonra Google bu siteyi pek fazla sevmeyecek ve geri plana tutacaktır. Bu nedenle eğer bir web sitesiyle ciddi şekilde uğraşıp ve bu web siteyi üst sıralarda görmek istiyorsanız siteyi güncellemeli ve sık sık özgün içerikler üretmelisiniz.

İlginizi Çekebilir!  Seo Yükselmesi ile Yükselen Kazanç

Sitenin Yeni Kurulmuş Olması

Bir web sitesi yeni yapıldığı için de Google’da üst sıralara çıkamayabilir. Bunun sebebi ise Google’ın sitenizin yeni yapıldığını bilmesi ve sitenizin ne kadar kalıcı olup olmayacağı konusunda bir fikri olmamasıdır. Bu sebeple yeni bir site yaptıktan sonra ilk zamanlarda neden Google’da üst sıralara görülmediğini pek fazla düşünmemek gerekir. Bunun için zamana ihtiyaç var ve sabır gerekir. Web sitenizi oluşturduktan sonra birkaç ay veya 1 yıl geçtikten sonra hala sitenizle ciddi bir şekilde ilgileniyor ve özgün içerikler üretiyorsanız, sitenizin Google’da üst sıralara çıkmaması için pek bir neden yoktur.

Sitenin Tasarımının Kötü Olması

Web sitenizin tasarımı pek iyi değilse veya kullanıcı dostu değilse bu web siteniz için olumsuz bir durum olabilir. Böyle bir site kullanıcıları yoracağı için bir süre sonra kullanıcıların karşısına pek fazla çıkmamaya başlar. Tasarımı iyi olmayan web sitede kullanıcılar çok fazla vakit geçirmeyeceğinden bu site de bir süre sonra Google’da geri planda kalabilir.

Sitenin Tasarımının Kötü Olması

Sitenizin tasarımı güzel fakat siteniz mobil uyumlu değilse bu faktörde sizin için büyük bir sorun olabilir. Günümüzde çoğu internet kullanıcıları mobil cihazlardan internete erişmektedir. Eğer siteniz mobile uygun değilse bu insanlar sitenizde çok vakit geçirmeyecektir bu sebeple siteniz Google’da geri planda kalabilir.

Google’da üst sıralarda olmak için yapılması gerekenler aslında çok karmaşık değildir. Düzenli ve özgün içerik üretmek, sitenizin tasarımını iyi yapmak ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmek etkili olacaktır. Bu aşamaları dikkatli bir şekilde yaptıktan sonra sitenizin Google’da üst sıralarda olmaması için pek fazla neden kalmayacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Seo Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın