Takım Yıldızları Hakkında Bilgiler

Sosyal Medyada Paylaş!

Takım Yıldızları Hakkında Bilgiler, Burçlar Olarak Bilinen Takım Yıldızları, Gökyüzündeki En Önemli Takım Yıldızları

Burçlar Olarak Bilinen Takım Yıldızları:

Burçlar Olarak Bilinen Takım Yıldızları

Takımyıldızları, gökyüzünü 88 parçaya bölmektedir.Gökyüzü 88 parçaya bölündüğünde, yani 44’ü kuzey yarım kürede 44’ü güney yarım kürede olmak üzere, bu alanlar aynı zamanda da burçları oluşturmaktadır. Gökyüzünde bulunan bu yıldızlar, parlaklıklarından dolayı tüm Dünya’da rahatlıkla görülürken, aynı zamanda bu takımyıldızları Dünya’nın hem kuzey hem de güney yarım küresinde bulunurlar.

Gökyüzündeki En Önemli Takım Yıldızları:

Gökyüzündeki En Önemli Takım Yıldızları

Bu takımyıldızlarından bazıları parlaklıklarından dolayı ünlü takımyıldızları olarak bilinirler. Böyle adlandırılmalarının sebebi, örneğin Avcı Takımyıldızının, parlaklığı neticesinde bir avcıyı çağrıştırmasıdır. Bununla birlikte, Aslan Takımyıldızının da aynı şekilde aslanı çağrıştırmasıdır.

Bu astronomi kapsamında, ilk olarak Andromeda Takımyıldızı olarak da bilinen bu yıldız kümesi, gökyüzünde bulunan modern takımyıldızlarından birisidir. Bu ismi, yunan mitolojisinden almaktadır. Bu takımyıldızının bulunduğu yer, Kanatlı At Takımyıldızının bulunduğu yarım kürenin yanındadır. Bu takımyıldızının en dikkat çekici özelliği ise, Andromeda Gökadasını barındırıyor olmasıdır. Kimi zaman Zincirli Prenses olarak da anılmaktadır.

Orion, yani avcı takımyıldızı, gökyüzünde parlaklığı neticesinde her yerden görülmektedir. Aynı zamanda, hem güney hem de kuzey yarım kürede bulunmaktadır. Avcı takımyıldızının en belirgin şekli dört belirgin yıldızdan oluşur. Bununla birlikte avcı takımyıldızı, boyu eninin iki katı olan bir dikdörtgen ve bu dikdörtgenin ortasında bulunan üç parlak yıldızdan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Astronomi Uzayda Neleri İnceler

Aquila, yani Kartal Takımyıldızı, görünüş açısından samanyolu galaksisi üzerinde yer almaktadır. Bu takımyıldızının en parlak yıldızı Altair’dir. Ve bu yıldız hakkında bilinen bir özellikle de yaz üçgenini oluşturmaktadır. Yaz üçgenini oluşturan üçgenden sadece birisidir.

Lyra, yani Çalgı takımyıldızı, diğer takımyıldızlarına bakarak gökyüzünde en küçük alanı kapsamaktadır. Lir takımyıldızının en parlak yıldızı Vega olarak bilinmektedir. Vega yıldızı da, tıpkı Altair de olduğu gibi üç yaz üçgenini oluşturan yıldızlardan sadece birisidir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın