Süper Kanlı Mavi Ay Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Süper Kanlı Mavi Ay Nedir ? Neden Kanlı Ay ? Süper Ay Nedir ?

Normalde bir ayda sadece bir kez dolunay gözlenir ancak kanlı mavi ay denilen olayda 1 ayda 2 dolunay gözlenir. Bu olay 2,5 yılda bir yaşanır ancak her gözlemlendiğinde ayın rengi mavi olmaz. Bir sonraki mavi ay 152 yıl sonra gözlenecektir. Astronotlar tarafından ayın mavi görülmesinin sebebi dünya da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarından kaynaklanan toz bulutları olarak açıklanmıştır.

Süper Kanlı Mavi Ay olayı uzun yıllarda bir gözlemlenebildiği için astronomi bilimi için önemli bir olaydır. Bilim adamları bu olay esnasında birçok konuda gözlem yapma şansını elde ediyorlar. Mesela Ay’ın yüzeyinin hızlı bir şekilde soğuması ne gibi sonuçlar doğuracaktır ne değişiklikler gözlemlenecektir gibi benzer sorulara cevap bulma şansı elde edebileceklerdir.

Neden Kanlı Ay ?

Güneşten yansıyan ışıklarla ile ay kırmızı bir renge büründüğü için Kanlı ay adını almıştır. Ayrıca bu olay esnasında gezegenimizdeki toz miktarı ve kimyasal kompozisyon gibi bilgiler elde edilebilir.

Süper Ay Nedir ?

Süper ay ise Dolunay yörüngesinde Dünya’ya en yakın noktaya geldiğinde gözlenir. Yani bu nokta da dünya ya en uzak noktada kine göre daha büyük %30 daha parlak yani ay en parlak en mavi olarak görülecektir.

Süper ay, Mavi Ay ve Kanlı ay en son 1866 yılında aynı anda gerçekleşmişti. Daha sonra 31 Ocak 2018 tarihinde 3 ü aynı anda gerçekleşti ve olay Türkiye üzerinden de gözlenebildi. Ancak Türkiye’den bakıldığında Dünyanın gölgesi ayın nerdeyse yarısını kapladığı için net bir gözlem yapma şansı bulunmadı. Son gerçekleşen Süper Mavi Kanlı Mavi Ay olayı en iyi ABD’nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkelerinde gözlemlenebildi. Aynı zamanda gözlemleme şansı bu kadar iyi olmayan ülkeler için NASA tarafından canlı yayınla süper mavi kanlı ay dünyaya gösterildi.

İlginizi Çekebilir!  Curiosity'den Görev Öncesi Selfie Geldi!

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın