Sosyal Medyanın Kapanma Riski

Sosyal Medyanın Kapanma Riski

Sosyal Medyada Paylaş!

Sosyal Medyanın Kapanma Riski Nedir ? Sosyal Medya Sitelerinin Kapanması Mümkün mü? Sosyal Medya Siteleri Hangi Durumlarda Kısıtlanır ?

Teknoloji ve internetin olduğu dijital bir çağda yaşıyoruz. Akıllı telefonlar sayesinde birçok işlemi kolaylıkla yapıyor, oyunlar oynuyor ve sosyal medya üzerinden iletişim kuruyoruz. Peki, sürekli olarak kullandığımız sosyal medya sitelerinin kapanma risk var mı? Sosyal medya siteleri sahipleri genellikle başka ülkelerdeki kişilere aittir. Bu kişiler belirli nedenlerden ve sorunlardan dolayı sosyal medya sitesini kapatmaz ise kapanmak riski yoktur. “Sosyal medya siteleri kapa” dendiğinde kapanmaz. Fakat bunun yanı sıra kişisel hesaplarınızı kapatma hakkına sahiplerdir. Aynı zamanda kullanan kişilerde kendi hesaplarını kapatma hakkına sahiptir.

En çok kullanılan sosyal medya siteleri arasında olan Facebook skandalı sonrasında kişilerin siteye olan güveni azaldı. Fakat kişiler en güncel haberleri genellikle Facebook üzerinden aldığı için hesaplarını kapatmak yerine daha az kullanım ve daha az hakkında bilgi ekliyor. Ülkemizde haber sitelerinin ve televizyonda haberler yayınlanmasına rağmen Twitter, Facebook ve Instagram haber alma amaçlı sosyal medya uygulamalarının başında geliyor.

Sosyal Medya Sitelerinin Kapanması Mümkün mü?

Sosyal Medya Sitelerinin Kapanması Mümkün mü ?

Sosyal medya sitelerinin kapanması mümkün olabilir fakat kapatılması için bilinmesi gereken nedenler pek gün yüzüne çıkarılmıyor. Genelde kullandığımız Twitter, Facebook ve Instagram gibi sitelerin kapanma olasılığı pek mümkün değil. Ancak ülkeler bu sitelerin kullanılmasını engellemek için internete erişim yasağı getirebilirler. Ülkemizde de bu durumla birçok kez karşılaşıldı. Fakat tamamen yasaklanması ve kapatılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ayrıca eğer bu tür siteleri kullanmak istemiyorsanız bir hesap oluşturmak zorunda değilsiniz ve kullanmayı bırakmak istiyorsanız hesaplarınızı tamamen silebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Facebook Yüz Tanıma Özelliği

Sosyal Medya Siteleri Hangi Durumlarda Kısıtlanır?

Sosyal Medya Siteleri Hangi Durumlarda Kısıtlanır ?

Hükümetin, ülkesinin ve milletinin bölünmez bütünlüğünü, kamu düzenini, milli güvenliğini ve genel ahlakını kurması adına sosyal medya hesaplarına eşirim engeli getirebilir. Ülkemizde ise hükümetin, ülkesi ve milletinin bölünmez bütünlüğünü koruması için, Cumhuriyetin temel ilkelerine hakaret ve engelleme, genel ahlaka ve milletin güvenliğine aykırı yayınlardan mahkum olunma halinde, mahkeme kararı ile geçici olarak sosyal medya siteleri kapatılabilir. Bazı erişim yasakları dışında bir sitenin ülke genelinde tamamen kapatılabilmesi için hakim kararı gerekmektedir. Halk tarafından sürekli kullanılan siteler ise kapatıldığında itiraz etme hakkı doğar.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın