Sosyal Medyada Kullanılan Terimler

Sosyal Medyada Paylaş!

Sosyal Medyada Kullanılan Terimler

Sosyal medya hayatımızın artık ayrılmaz bir parçası olması sebebiyle bu platformlarda kullanılan terimler de oldukça dilimize yerleşmiştir.

LİKE

Paylaşılan fotoğrafların beğenilmesi anlamını taşımaktadır. Bununla beraber Like’lamak da hayatımıza girmiştir.

TWEET

En çok kullanılan platformlardan bir tanesidir. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi, görüşlerinizi paylaştığınız yazı bütünlüğüne tweet atmak denmektedir.

DM

Direkt mesaj anlamı taşıyan bu kelime İnstagram da çok kullanılan bir terimdir. Sizi takip eden kişilere direk mesaj atabilme olanağına sahipsiniz aksi takdirde izin ver butonu diğer kullanıcının karşısına çıkmaktadır.

HASHTAG

Bu terim ”#” belirtilen sembol dahilinde kullanılan bir terimdir. Paylaşım yaptığınız konunun aşına koyduğunuzda bir çok kullanıcıya ulaşması bakımından kayda değer bir terimdir. Bu sayede paylaşımlarınızı binlerce kişiye ulaştırmış olursunuz.

DÜRT

Facebook’da kullanılan küçük bir terimdir. İnsanların dikkatini çekmek amacıyla kullanıcıya ”Şu kişi seni dürttü” şeklinde bildirim gitmektedir.

ZAMAN TÜNELİ

Arkadaşlarınız ve takip ettiğiniz kişilerin anlık olarak ne paylaştığınızı görmenizi sağlayan bir paylaşım bandıdır.

STALKLAMAK

Gözetleme ve farkında olmadan yapılan bir eylemdir. Kullanıcıların paylaşımlarını inceleme anlamını da taşımaktadır.

TBT

Yabancı bir cümlenin kısa yoluyla oluşmaktadır. Açılımı Throw Back Thursday’dir. Türkçesi Perşembe gününden bir kesit anlamını taşımaktadır. Daha çok geçmiş fotoğraflar için kullanılan bu etiket TB şeklinde de kullanılmaktadır.

CHECK-IN

Daha çok Foursquare de kullanılan bu terim Facebook’ta da kullanılmaktadır. Gidilen mekanları ve ziyaret edilen yerleri kullanıcılara paylaşmak amacıyla kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Facebook Hesabı Güvenlik Önlemleri

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın