Sosyal Medya Şikayet Hattı

Sosyal Medyada Paylaş!

Sosyal Medya Şikayet Hattı, Sosyal Medya Şikâyet Hattı Bilgilerine Nasıl Ulaşılır ?

Sosyal medya ve Internet günümüzde en yaygın iletişim ve bilgi platformu olarak kullanılmaktadır. İnsanları Sosyalleşmeye teşvik eden Site ve uygulamaları kullanırken zararlı içeriklerin ve Özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşım ve tehditleri artık kolayca şikâyet edilebilir ve hukuki yönde işlem yaptırabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden terör propagandası yapan veya destekleyen, suç örgütü yandaşı olan paylaşım ve hesaplarını ülkenin güvenliği ve emniyeti açısından bildirilmesi çok önemlidir.

Kişilik Haklarının İhlal Edildiği Ya Da Zararlı İçerik Paylaşıldığı Durumlarda Ne Yapılmalı?

Kişilik Haklarının İhlal Edildiği Ya Da Zararlı İçerik Paylaşıldığı Durumlarda Ne Yapılmalı

Öncelikle bu tür ihlallerin yapıldığına dair bir kanıta sahip olmalısınız. Çektiğiniz bir ekran görüntüsü veya paylaşılan bir içeriği şikâyet etmeniz durumunda başvurunuz 24 saat içinde değerlendirilip gerekirse mahkeme yolu ile engellenir.

Bu tür durumlarda ilk başta kullanılan sosyal medya platformuna şikâyet edilebilirsiniz. Ayriyeten bu tür şikâyetler için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir ihbar hattı ve benzeri uygulamalar da mevcuttur.

Sosyal Medya Şikâyet Hattı Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

Sosyal Medya Şikâyet Hattı Bilgilerine Nasıl Ulaşılır

Özel hayatin ihlal edilmesi durumunda bireysel başvuru yapabileceğiniz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvuru kılavuzunu inceleyerek ve başvuru formunu doldurarak şikâyetinizi yapabilirsiniz.

Bunun dışında belediyelerin başlattığı projeler dâhilinde bulunduğunuz şehrin uygulamasını indirerek de şikâyette bulunabilir veya en yakın Emniyet Müdürlüğüne gidip ayni şekilde şikâyetinizi dile getirebilirsiniz. Ayriyeten Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan online ihbar uygulaması ile internet siteleri üzerinden ihbarınızı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Instagram Mavi Tik İşareti Nasıl Alınır ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın