Seo Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Seo Nasıl Yapılır ?

SEO nedir? SEO terimin “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Bu alanın önemi giderek artmaktadır. Seo’nun anlamından çok önemini bilmek gereklidir. Arama motorlarında arama yaptığımızda karşımıza binlerce, milyonlarca site karşımıza çıkar. İnsanlar arama motorlarına sorular yönlendirirler. Bu sorulara karşılık arama motorları en kaliteli açıklamaları bizlere saniyeden daha kısa bir sürede sunar. Bu sırada diziliş, kalite ve özgün içeriğe göre bizlere en iyisinden, kötüsüne gibi bir sıralama ile yönlendirir. Genelde sitelerin kalitelerini belirleyen en önemli faktörlerden imla kurallarına uygunluk, siteye ait görsellik uyumu ve siteyi oluşturan kodlama işlevselliği başında gelir. Uygun meta kullanımları, görsellik, sayfa yüklenme hızı, URL yapısı ve anahtar kelimelerin uygunluğu seoyu etkileyen işlevseller olduğuna göre “Seo nasıl yapılır?” sorusuna cevabı burada kavrıyoruz.

SEO Çalışmalarında Etkenler

SEO Çalışmalarında Etkenler

SEO uygulaması yapanlar genel olarak birkaç taktik ve saydıklarımızı uygulayarak hemen sonuç beklemektedirler. Sitede en önemli olan o siteye ait trafik, siteye giriş sağlayan kullanıcı sayısının fazlalığı ve günlük aylık trend topik değerlerdir. Görülmeyen etkenlere odaklanılmasından ve hızlı sonuç beklenmesinden kaynaklı çabuk vazgeçme, karşılık görememe gibi nedenler ile pes etmemek gereklidir. Zordur, detaya önem arz eder ve doğru şekilde yapılması gereklidir. Seo çalışmalarında iki etken vardır.

Site İçi Seo

Site İçi Seo

Bu çalışma esnasında site içeriğinde yapılabilecek tüm değişikliklerle alakalıdır. İmla kuralları, görsellik ve kodlama kısmı burada yapılması gerekir. Burada asıl yapılması gerekenlerin başında özgünlük, anahtar kelimeler ve özellikle görsel uyumluluk. Arama motorları firması sitenizi inceler, bu incelemeleri sonucunda en dikkat ettikleri konuların başında imla kuralları uygunluğu ve özgün içerik gelir. Arama motorları kopya siteleri art arda sunmaktan kaçınmak ister ki doğru sonuca bu şekilde ulaşılır. İlk on site birbirinin kopyası olursa eğer bu emek hırsızlığı ve gereksiz bilgi yığını olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Seo Çeşitleri Nelerdir ?

Seo yapacaklar burada bu konuya özellikle dikkat etmeleri gereklidir. Sitenizi oluştururken özgün kalmaya, imla kuralları uygunluğuna ve görsellik yönünden kaliteye önem vermelidirler. Sitenizde yer alan yazıya dair kenar ve üst banner alanı dediğimiz yerlere farklı sitelerde olmayan hatta kendi tasarımınız olan grafik yeteneğiniz ile görsel oluşturup konumlandırmanız sizlerin ve sitenizin daha iyi sıralama almasında faydalı olacaktır. Bunların yanında asıl önemli kısımlar URL ve sayfaların yüklenme hızlarıdır. Yavaş yüklenen sayfalar, kalitesiz domain ve host kullanımları sitenizin sıralamasını arama motorları tarafından alt sıralara konumlandıracaktır. Bunlara özen gösterildiği takdirde sizlerin de sitesi üst sıralarda yer alacaktır.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO

Bu alanda yapılan çalışmalar ise tamamen reklam ile bağ kurabiliriz. Sitenizde yer alan backllinkler, markalaşma ve sosyal medya üzerinden daha fazla kişiyi sitenize yönlendirerek sitenize ait trafiği çoğaltma tekniğidir. Bu yöntem ile de daha üst sıralarda sitenizin yer almasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın