Neptün ve Uranüs’te Dev Fırtınalar!

Sosyal Medyada Paylaş!

Hubble Uzay Teleskobu Neptün ve Uranüs’te Dev Fırtınalar Görüntüledi !

Amerika uzay ajansı NASA yaptığı açıklamada, Hubble uzay teleskobunun kaydetmiş olduğu son görüntülerde, Neptün gezegeninde koyu dev fırtınanın tespit edildiğini belirtti. Neptün’de tespit edilmiş olan bu fırtınanın Amerika’nın yaklaşık olarak 2 katı büyüklüğünde olduğu söylendi.

Uranüs’ün kuzey kutup bölgesinde ise parlak ve devasa bulutlar ile kaplı olduğu belirtildi. Neptün’de beliren bu fırtınanın yaklaşık olarak 4 ile 6 yıl arasından görülüp yaklaşık 2 yıl sonra kaybolduğu söylenmekte.

Neptün ve Uranüs’te Dev Fırtınalar!

NASA ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nün ortak projesi olan Hubble Uzay Teleskobu 1990 yılından itibaren dünyanın yörüngesinde uzay gözlemleri yapmaktadır.

Neptün ve Uranüs’te Dev Fırtınalar!

Bir süre önce sık sık arızalanmasıyla gündeme gelen Hubble Uzay Teleskobu yaşanılan arızanın giderilmesiyle gözlemlerine sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

Teleskop dünyanın yörüngesine Discovery Uzay Mekiği tarafından taşınıp yerleştirilmiştir.

Diğer bir adı HUT olarak da adlandırılan Hubble Uzay Teleskobu, uzaya gönderilmiş olan ilk teleskop olmamasına rağmen, fonksiyonları ve de başarıları çalışmaları nedeniyle en önemli teleskop konumunda yerini korumaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş!

İlginizi Çekebilir!  Snapchat Yükselişe Geçti!

Bir cevap yazın