Mobilya Monte Edebilen Robot Geliştirildi

Sosyal Medyada Paylaş!

Mobilya alıp ve bu mobilyayı evimizi dekore etmeyi hepimiz severiz. Fakat mobilyaları eve getirdikten sonra monte etmek bazı zamanlar bizler için adeta bir kabustur.

Singapur’daki bilim adamlarının geliştirmiş olduğu robotlar, insanların bu zahmetine son vermeyi hedeflemektedir.

Singapur’da bir üniversitede görevli bilim insanları tarafından geliştirilen robot kol, IKEA’dan aldığınız kutu içerisindeki ahşap sandalyeyi yaklaşık olarak 20 dakikada kurabilmekte.

Bu mobilya kurucu robot kol, parmak, sensör ve 3 boyutlu kamerayla donatılmış. Geliştirilmesi yaklaşık olarak 3 sene süren robotlara, monte edilmiş bir mobilyayı bir kereye mahsus olmak üzere göstermek yeterli olmakta.

Robot, sensörleriyle mobilyanın tüm eklem yerlerini, vidalarını tespit ederek hafızasına kaydetmekte. Robotlar bunun yanında uzaktan kumandayla ya da sesli komutlarla çalışabilmektedir.

Uzak Doğu’nun önemli ekonomileri arasında yer almakta olan Singapur, ucuz iş gücünü barındırmasının yanında ülkede robot ve otomasyon teknolojisine de önem verip bu alanda yatırımlar yapmaktadır. Ülkede bulunan bazı restoranlarda yada otellerde müşterilere sipariş götüren ve kirli çatal bıçakları toplayan robotlara rastlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!

İlginizi Çekebilir!  Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın