Mac Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Mac Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir?

Kısaca Mac olarak bilinen Macintosh kişisel bilgisayar üreticisi Apple Computer Inc.’in adını MacIntosh Apple türünden alan bir ürünüdür. Macintosh 128k ilk piyasaya sürülen Apple Macintosh bilgisayarıdır. Ürün yelpazesi 1984 yılında başlayan Mac piyasada fare ve grafik arayüzü kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri olmuştur.

Mac Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir

Mac Bilgisayarlarda Sistem

Mac bilgisayarların işletim sitemi Apple’in kendi ürünü olan Mac OS Classic ve Mac OS X olarak iyiye ayrılan Mac OS işletim sistemidir. Macintosh bilgisayarlarda çalışabilen işletim sistemleri Windows, A/UX ve Linux’dir. iApps Apple’ın genelde Macintosh bilgisayarları ile birlikte dağıttığı yazılımları ifade eder. iApps türü uygulamalar iTunes(dijital müzik kutusu), iMessage (görüntülü sohbet yazılımı) , iMovie (video düzenleme yazılımı), iPhoto( dijital fotoğraf aktarma, arşivleme ve düzelme yazılımı), iWeb (web sayfa düzenleme yazılımı), iSafari (Web Tarayıcısı) gibidir.

Windows’un Mac Bilgisayarlara Yüklenmesi

Intel işlemcili Macintoshların Windows kullanabilmesi Apple sitesinden de indirilebilen Boot Camp yazılımı ile mümkündür. CD/DVD ortamındaki veya ISO disk görüntüsü halindeki 64 bit Windows yazılımı ve USB SuperDrive Windows’un Mac’lere yüklenebilmesi için ilk gerekenlerdir. Harici sürücü (thumbdrive, sabit disk, vb) veya Ms-Dos (Fat) olarak biçimlendirilmiş Usb sürücü en az 8 GB boyunda olmalıdır. İstenilen Windows sürümünün her Mac bilgisayara uygun olması söz konusu değildir. Eski Mac’ler sadece Boot Camp 4 ile çalışırken yeni Mac’ler Boot Camp 5 ve üstü ile çalışabilmektedir. Windows kurulumundan önce bir hata durumunda verileri kaybetme ihtimaline karşı yedekleme yapmak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır ?
Mac Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir

1.Aşama

Windows’u kurabilmek için açık durumdaki uygulamalar kapatılıp MS-DOS (FAT) biçimlendirilmiş USB veya sürücü bağlanmalı, Windows kopyası ayarlanmalıdır.

2.Aşama

İkinci aşamada Utilities klasörü açılmalı, Boot Camp Assistant’a çift tıklarak devam butonuyla değişiklik yapılmadan devam edilmelidir. Bu aşamada Boot Camp Assistant USB üzerine son Windows sürücüleri indirmek için Apple sunucularına bağlanmaya çalışıcak ve diski ihtiyaca göre bölecektir. İhtiyaç duyulan alan girilmelidir.

3.Aşama

Bu aşamada Windows yükleme işlemlerinin devamı için Mac yeniden başlatılacaktır. Yükleme sırasında Boot Camp ayırdığı alan üzerinde yeniden biçimlendirme yapacağından OS X bölümünü değil Boot Camp ile oluşturduğun bölümün seçildiğine emin olunmalıdır.

4.Aşama

4. aşamada kurulum bitiminin ardından USB bellekteki kurulum uygulaması çalıştırılmalıdır ki Windows Mac üzerinde en iyi şekilde çalışması için gereken diğer sürücüleri (grafik, ses sürücüleri, ağ ve Bluetooth sürücüleri gibi) kurabilsin. Mac ‘in yeniden başlatıldığında OS X ile çalışmaya devam etmemesi için Ayarlar > Başlangıç Diski bölümü kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın