Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte telefonlar insanların hayatını hem daha kolaylaştırmakta hem de daha çok yer kaplamaktadır. Bazen iş yoğunluğu sebebiyle telefonda konuşmaya bile vakit bulunamadığından kulaklık kullanılmakta bazen ise yine bu yoğunluktan kaçmak için en kısa çözüm telefondan müzik dinlemektir.

Telefon kulaklıklarının kaliteli olması insanın kulak sağlığı açısından oldukça önemli olmakla birlikte ne kadar kaliteli olursa olsun bazen telefon üzerindeki kulaklık jackları bozulabilmektedir. Bunun birkaç farklı sebebi olabilir.

Kulaklık Girişi Neden Bozulur ?

Kulaklık Girişi Neden Bozulur ?

– Bozulma sebeplerinin başında bu giriş içerisinde pislik birikmesi olabilir. Burada biriken pislik iletken bir özelliğe sahipse ya da hafif nemlendiğinde bu özelliği kazanırsa telefondaki sistem kulaklık takılmış gibi algılayabilir.

Kulaklık fişleri genelde üç ya da dört kısımdan oluştuğundan özellikteki en uçtaki kısım zamanla gevşemişse girişin içinde kalmış olabilir.

-Uygun olmayan kulaklık girişe zorlanmış ise giriş içerisindeki yuvanın metal pinleri eğilmiş ve kısa devre yapmış olabilir.

– Yazılımsal bir sorun meydana gelmiş olabilir.

Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Ortaya Çıkarsa Ne Olur ?

Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Ortaya Çıkarsa Ne Olur ?

Telefon kulaklık takılı olarak algıladığı için sesi kulaklığa yönlendirmek isteyeceğinden hoparlörlerden ses gelmeyecektir. Bu sorunu çözene dek telefonunuzdan müzik dinleyemeyebilirsiniz ya da çaldığında sesini duymayabilirsiniz.

Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden hangisi olduğu araştırılmalıdır. Eğer yukarıdaki sorunlardan biri değil gibi görünüyorsa telefonu servise iletmek varsa garanti kapsamından çıkmasını engellemek için oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir!  Astronotlar Nasıl Eğitiliyor ?

Eğer giriş içerisinde pislik görünüyor ya da kulaklığınızın fişinin bir parçası içeride kalmışsa cımbız ya da kürdan gibi bir şeyle almak mümkün görünüyor ise dikkatlice çıkarılmalı ve temizlenmelidir. Bu işlem genellikle problemleri çözmektedir fakat çözmedi ise sorunun yazılımsal olma ihtimaline karşılık telefonun ses ayarları sonuna kadar açılarak telefon yeniden başlatılır. Eğer donanımsal bir sıkıntı yok ise telefonun açılma ve kapanma melodileri duyulması gerekir. Sıkıntı hala devam ediyor ise donanımsal bir arıza vardır ve mutlaka bilgili biri tarafından tamir edilmesi gerekmektedir. Eğer açılma ve kapanma melodileri duyuluyorsa telefonunuzu ayarlar menüsündeki ilgili sekmelerden fabrika ayarlarına sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın