Karadelik Hakkında Bilgiler Nelerdir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Karadelik Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Kozmik Gökcismi Kara Delik:

İsminde de anlaşılacağı gibi kara delik, hiçbir ışığın almadığı, çok güçlü bir çekim gücüne sahip kozmik bir gökcismidir. Uzayda bulunmaktadır. Aynı zamanda kara delikler, Nobel ödüllü fizikçi, Albert Einstein’in genel görelilik kuramıyla tanımlanmıştır. Bu gökcisimleri etrafa hiçbir ışık yaymadığı için kara olarak adlandırılmaktadır.

Karadelik Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Kara Delikler Hakkında En Çarpıcı Bilgiler:

Kara delikler, büyüklükleri açısından üçe ayrılmaktadırlar. Kara delikleri ayırt etmek için, kütlesi ve büyüklüğü önemlidir. Büyüklük açısından en küçük kara delikler, ilksel kara delikler olarak adlandırılır. Bilim insanları, bu türden bir kara deliğin büyüklüğünü, atom kadar küçük olarak adlandırırlar, fakat kütle biçimi bakımından bakıldığında bu kara deliklerin, bir dağın ağırlığına sahip olduğunu düşünürler.

İkinci olarak ve kara delikler arasında en yaygın olan kara delikler, yıldızsal kara delikler olarak isimlendirilir. Bu cisimler, orta büyüklüktedirler. Bu kara deliğin kütlesi ise, Güneş’in kütlesinden 20 kat daha büyük olabilmektedir. Yıldızsal kara delikler, en çok Samanyolu Galaksisinde görülmektedir. Bu galakside düzinelerce yıldızsal kara delik bulmak mümkündür.

Kara Delikler Hakkında En Çarpıcı Bilgiler

Üçüncü ve en büyük kara delik olarak adlandırılan kara delik ise, isminden de anlaşılacağı gibi süper kütleli kara deliklerdir. Kütle açısından bakıldığında, bu kara deliğin içerisine bir milyon tane, hatta daha da fazla, Güneş alabilmektedir. Aynı zamanda bu birleşim kara deliğin ağırlığını da simgelemektedir. Bilim insanlarının araştırmalarına göre bu astronomi olayında, süper kütleli kara delikler büyük galaksilerin merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte Samanyolu Galaksisinin merkezinde olduğu bilinen süper kütleli kara deliğin adı Sagittarius A’dır. Bu kara delik 13 Şubat 1974 tarihinde keşfedilmiştir. Sagittarius adlı bu kara deliğin kütlesi temel alındığında, yaklaşık olarak dört milyon tane Güneş’in birleşiminden doğan ağırlığı kadar etmektedir. Aynı zamanda, büyüklük açısından bakıldığında da bir Güneş büyüklüğündeki bir topun içerisine yerleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir!  Süper Kanlı Mavi Ay Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın