İphonelar’da Ön Bellek Nasıl Temizlenir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

İphonelarda Ön Bellek Nasıl Temizlenir ? İphonelarda Ön Bellek Temizleme ?

iPhone kullanıcıları zaman ile hafıza problemi ya da işlemlerde yavaşlama problemleriyle karşılaşabiliyor. Özellikle hafıza kapasitesi düşük olan cihazlarda bu daha erken ve daha sık yaşanan bir sorun oluyor. iOS sisteminin diğer sistemlere göre daha farklı bir yapıya sahip olması bir takım işlemlerin yapılmasını zorlaştırabiliyor. Bu durum olumsuz gibi gözükse de aslında daha stabil oluşu ve çok müdahale gerektirmeyen özerk bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyor. Apple bu sayede daha sorunsuz ve kolay bir kullanım imkanı sunmayı amaçlıyor.

İphonelar’da Ön Bellek Nasıl Temizlenir

Power ve Home Tuşu ile RAM Temizleme

iPhone tuş kilidi açık iken, power (açma-kapama) tuşuna 4-5 saniye basılı tutarak ekrana kaydır kapat ara yüzünün gelmesini bekleyin. Kaydır patak ekranı açılınca power tuşuna basmayı bırakın. Daha sonra home tuşuna 5-6 saniye basılı tutun ve açılan kaydır kapat ekranından, uygulamaların bulunduğu ana ekran geçince basılı tutmayı bırakın. Böylelikle ön bellek temizleme işlemi yapılmış olur.

Tek Tek veya İstediğimiz Uygulamanın Ön Belleğini Silme

Saklama alanı/iCluod kullanımı sekmesinden uygulamaların hafızada ne kadar kapladığını görebilirsiniz. Buradan istediğiniz uygulamanın ön belleğini silmek için o uygulamayı silip tekrar yüklemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle seçtiğiniz uygulamanın ön belleğini temizlemiş olursunuz. Özellikle daha çok kullandığımız uygulamaların ön bellek boyutu daha çok olur.

İlginizi Çekebilir!  İphone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır ?

iTunes Store Kullanılarak Hafızada Yer Açmak

Öncelikle iPhone telefonunuzda ne kadar boş hafıza olduğunu öğrenmek için; ayarlardan genel kısma girin, sonra saklama alanı/icluod kullanımı kısmını seçin ve hafızadaki boş alan ile kullanılan alanın ne kadar olduğunu kontrol edin. Daha sonra iTunes Store girerek filmler kısmını açın, mevcut filmlerden telefonunuzun boş alanından daha fazla kapasitesi olan bir filmi seçin ve satın ala tıklayın. Satın alı tıkladıktan sonra telefon kendiliğinden o filmin alanı kadar hafızasında yer açamaya çalışacak. Bunun için ön belleği tamamen temizleyecektir. Daha sonra ekrana touch ID veya Apple ID bilgisini soran bir kutucuk gelecek bu kutucukta istenen bilgiyi girmeden işlemden vazgeçin. Böylelikle satın alma işlemi olmadan ön belleğinizi temizlemiş olacaksınız.

Eğer telefonunuzun hafızasında seçtiğiniz filmin kapasitesinden daha az yer var ise isteseniz de film satın alma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bunun için iPhone yeterli yer açılmasını isteyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın