İnsanların Sağlığına Kötü Gelen Havalar

İnsanların Sağlığına Kötü Gelen Havalar

Sosyal Medyada Paylaş!

Bazı baş ağrılarının ve ağrı türlerinin yanı sıra bazı dolaşım problemlerinin bazen hava koşullarıyla ilişkili olduğu şüphesizdir. Vücudumuzun atmosferik olaylara tepki verdiği iyi bilinmektedir. Yağmur veya güneş, sıcak veya soğuk olsun – organizma sürekli olarak sıcaklığa, neme ve hava basıncına uyum sağlamalıdır. Elbette, bu bizim sağlık şartlarımızda bilincimizin dışında gerçekleşen bir adaptasyon halidir ve biz onu hissetmiyoruz.

Vücutta Ani Değişiklikler Neden Olur?

Vücutta Ani Değişiklikler Neden Olur?

Hava değişikliklerinin etkileri kişiden kişiye değişebilir:

* Depresyon

* Rahatsız edici anksiyete, aşırı duygusal hassasiyet ve sinirlilik

* Olağan faaliyetlerde azalan faiz

* Yorgunluk

* Kas, baş ve eklem ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomları

* Uyku düzeninin değişimi (uyku ve uyku problemleri, hatta uyku hali)

* İştahtaki değişiklikler (aşın yemek, iştahsızlık veya belli gıdalar için aşırı doyurma)

Kadınlar Daha Duyarlı

Kadınlar Daha Duyarlı

Bazı insanlar ve özellikle kadınlar hava değişikliklerine diğerlerinden daha hassastır. Bazı bilimsel çalışmalarda, kadınların çoğunun kendini yaz aylarında daha iyi hissettiklerini ve kışın daha kötü olduklarını ortaya çıkarılmıştır.

Işığın duygudurum ve depresyon üzerindeki etkisine ek olarak, kadınların dışarıda daha fazla zaman geçirmeleri ve yaz aylarında fiziksel aktivite yapmaları bu durumu kısmen açıklayabilir. Ruh halindeki duygudurum değişiklikleri ve hormonlar ile biyoritmler arasındaki bağlantıdaki değişimler araştırmacıları ilgilendirmektedir. Hormon olan östrojen ve progesteronun dalgalanmalarının günlük bioritimleri etkilediği de insan sağlığı açısından bilinmektedir. Aynı zamanda bir kişinin östrojen veya progesteron için ne kadar hassas olduğu ile ilgilidir.

İlginizi Çekebilir!  Diyet Nasıl Bırakılır

Şikayetler Kapalı Havalarda Artabilir

Şikayetler Kapalı Havalarda Artabilir

Hava koşullarının ne kadar hızlı değiştiği, daha hassas olan insanlar için iyi bir gelişme değildir. Organizma hava kütlesindeki ani değişikliklere ayak uyduramıyor olabilir. Örneğin, düşük kan basıncı olan kişilerde kan dolaşımı tehlikeye girebilir.

Astım veya eklem hastalığı olan kişiler en yaygın hastalıklar arasındadır. Soğuk havalarda, nefes darlığı veya eklem ağrısı gibi semptomlar kötüleşebilir. Genel olarak vücudu olumsuz yönde etkilerken, düşük basınç yüksek basınçla ortadan kaldırılabilir. Ancak, yüksek basınca rağmen hava çok sıcak veya çok soğuk ise, vücut hala kendini şarj edebilir. Vücut üzerindeki en olumlu etki, ilkbahar ve sonbahar aylarındaki yüksek basınçtır.

Her Gün Yarım Saat Yürüyüş

Her Gün Yarım Saat Yürüyüş

Hava değişikliklerine duyarlı olanlar, fırtına ve yağmurlu havalar haricinde, açık havada her gün yarım saat boyunca yürümeli ve vücutlarını bu havaya daha dayanıklı hale getirmelidir. Bu şekilde organizma, sıcaklığı ve basıncı dengelemeyi ve dengede tutmayı öğrenir. Çünkü insanın biyolojik olarak da psikolojik olarak da gel git durumları olabilir.

Egzersiz ve aktif yaşam, hormon döngüsü ile ilişkili depresif semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın