Güneş Tutulması Ne Zaman Oluşur ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Güneş Tutulması Ne Zaman Oluşur ? Güneş Tutulması Nedir ? Güneş Tutulması Çeşitleri Nelerdir ?

Güneş tutulması herkes tarafından bilinen doğal bir gök olayıdır. Doğa harikası olarak adlandırılmasından dolayı birçok kişi tarafından takip edilen ve meydana geleceği zamanlarda özel gözlükler eşliğinde izlenesi harika bir görüntüdür. Temelinde Güneş’in Ay tarafından örtülmesi olayına dayanmaktadır.

Güneş Tutulması Nedir ?

Güneş Tutulması Nedir

Çıplak gözle izlenmesi mümkün olmaya ve yıl içinde en az iki en fazla beş defa gerçekleşen güneş tutulmasının ne olduğuna dair fikri olmayanlar için Ay’ın Güneşle Dünya arasına girmesiyle oluşan bir doğa olayı olduğunu söylenemez.

Ay hareketlerini gerçekleştirirken Güneş’le Dünya arasına girmekte ve Güneş’i tamamen kapatmaktadır. Bunun olabilmesi için Ay’ın tamamen yeni ay olması gerekmektedir.

Güneş Tutulması Çeşitleri

Güneş Tutulması Çeşitleri

Güneş tutulması dört farklı şekilde oluşmaktadır. Tam güneş tutulması, hibrit güneş tutulması, halkalı güneş tutulması ve son olarak parçalı güneş tutulması.

Tam güneş tutulması; Adından da anlaşılacağı gibi Ay’ın Güneş’i tam olarak kaplamasıyla meydana gelen şeklidir. Bu olay sırasında Güneş tam olarak kapandığı için çıplak gözle izlenebilmektedir. Havada meydana gelen tam kararma yıldızlarında net bir şekilde görülmesini sağlamaktadır.

Hibrit Güneş Tutulması

Güneş tutulmasının belirli bölgeler tam olarak görülmesinin yanı sıra bazı bölgeler de ise farklı halkalar şeklinde görülmesi anlamına gelmektedir.

Halkalı Güneş Tutulması;

Ay’ın Güneş’i tam olarak çap olarak kapatamadığı astronomi biliminde bir güneş tutulmasıdır. Ay tam ay konumundayken Güneş tutulması gerçekleşiyor olmasına rağmen bazı durumlarda Güneş’i örtmesi mümkün olamamaktadır. Tutulma sırasında Dünya’dan Güneş’e bakıldığında örtülmeyen alanların halka şeklinde görünmesinden dolayı bu isim verilmiştir.

İlginizi Çekebilir!  Takım Yıldızları Hakkında Bilgiler

Parçalı Güneş Tutulması

Güneş tutulmasının başlaması ve bitişi parçalı şekilde gerçekleşmektedir. Ay’ın tam olarak Güneş’i kaplamasına kadar geçen süre zarfında meydana gelen hareketler parça parça Güneş’in kapanmasıdır. Bitiş sırasında da aynı durum yaşanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın