Güneş Sisteminin En Büyük Gezegeni

Sosyal Medyada Paylaş!

Güneş Sisteminin En Büyük Gezegeni

Günümüzde kütle hacim ve yüzey alanı olarak kabul edilen en büyük gezegen Jüpiter’dir. Dünya ile kıyaslandığında 318 kat fazla kütleye sahip ve Dünya’dan 11 kat fazla çapa sahiptir. En küçük gezegen olan Merkür ile kıyaslandığında ise Jüpiter’in uyduları bile Merkür’den daha büyüktür. En büyük gezegen olmasının yanı sıra en büyük uydulara da sahiptir. Jüpiter’in Ganymede uydusu bilinen en büyük doğal uydudur. İlginç bir bilgi olarak aktarmakta fayda vardır ki; Jüpiter Güneş Sisteminde ki tüm gezegenlerinin toplamından yaklaşık 2,5 kat daha büyüktür. Ayrıca güneşe uzaklık sıralamasına göre bakıldığında da 5. sırada yer alır. Güneş etrafındaki turunu 11,86 yılda tamamlar.

Güneş Sisteminin En Büyük Gezegeni

Genel Özellikleri

Jüpiter’in çok büyük bir manyetik alana da sahip olduğu bilinmektedir. bu alan sayesinde etrafında 16 tane uydusu vardır. Jüpiter’in büyük kısmını hidrojen ve helyum oluşturmaktadır.

Yoğunluk bakımından incelendiğinde yoğunluğu düşük bir gezegendir. Suya kıyaslandığında yoğunluğu suyun 1,33 katıdır. Elips görünümü çok net değildir; gök bilimciler bunun kendi etrafında dönüş hızının çok hızlı olmasından dolayı olduğunu düşünmektedir. Ayrıca Jüpiter akışkan bir yapıya sahiptir.

Güneşten almış olduğu enerjinin 3 katını etrafa yayar. Jüpiter’in içinde bir çekirdeğin bulunduğu ve çekirdeğin buz ve kaya parçalarından oluştuğu bilinmektedir. Ayrıca çekirdeğin içinde yüksek basınç bulunduğu ve bu basınçla birlikte yoğunluğun 20gr/cm3 olduğu da bilinmektedir. Gezegenin en dışında 20,000 km kalınlığında moleküler hidrojen katmanı vardır.

İlginizi Çekebilir!  Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler
Süper Jüpiter

Süper Jüpiter

Astronomi camiası tarafından yapılan açıklamalara göre Jüpiter’den 13 kat daha büyük gezegen bulundu. Bu gezegen yapılan ilk çalışmalara göre Güneş’ten 2,5 kat daha büyük ve içinde yaşadığımız gezegen Dünya’dan yaklaşık 170 ışık yılı kadar uzaklıktadır. Ayrıca bu dev gezegen Kappa Andromedea yıldızının yörüngesinde bulunmaktadır. Bilim adamları tarafından ‘Süper Jüpiter’ olarak anılmakta olan gezegen yapılan son araştırmalara göre güneş sisteminin en büyük gezegenidir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın