Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler

Sosyal Medyada Paylaş!

Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler

Bütün yıldızlar gibi Güneş de sıcak gazlardan oluşmuştur; çünkü Güneş de bir yıldızdır. Daha milyonlarca yıldız vardır ki Güneş’in parlaklığı ve büyüklüğü yaklaşık olarak onlarla aynıdır. Çapı Dünya’nınkinden 109 kat fazladır. Esas olarak hidrojenden oluşur, az miktarda helyum ve diğer ağır elementler de içerir.

Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler

Güneş’in içi:

Çekirdek bölgesinde gaz kendi ağırlığı altında sıkışır ve yaklaşık 15 milyon°C civarında bir sıcaklığa çıkar. Hidrojen atomları çarpışarak çekirdek ve elektronlarına ayrışır. Çekirdekler kaynaşarak helyum çekirdeklerine dönüşünce fazla oranda enerji ortaya çıkar. Bu nükleer füzyonla ortaya çıkan enerji kütlesiz ve etkileşimsiz bir parçacık biçimindedir. Radyasyon enerjisinin bir kısmı Güneş’in içindeki bir bölgeyi ısıtmaya gider; çünkü enerji gaz kabarcıklarını ısıtır. Bunlar yükselir ve Güneş yüzeyinin dış bölgesine enerji yayar. Sonrasında soğuyarak çöker. Fotosferde yüksek enerjili fotonlar emilir ve ışın olarak yeniden ortama yayılır.

Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler – 2

Dış Güneş katmanları:

Fotosferin çevresindeki iki katman neredeyse saydamdır ve ancak bir güneş tutulması sırasında görülebilir. Bu da yaklaşık 52 sn sürer. Bu durumda kromosfer solgun bir kırmızı parıltı olarak seçilirken, beyazımsı taç aşınmış bir çelenk biçiminde bunu çevreler. Fotosfer güneş ışığını sağlarken, kromosfer ve taç da radyo ve x ışını dalgaları sağlar.

Dur durak bilmeyen Güneş:

Güneş yüzeyinde güneş lekeleri aracılığıyla saptanabilen muazzam miktarda faaliyet olur. Daha koyu görüntülenen bu alanlar soğumadan kaynaklanır. Bu oluşum, daha soğuk alanlarda düşük seviyedeki enerjinin dışarıya itilmesine neden olur. ‘Parlama” olarak bilinen güneş kromosferi püskürmeleri vardır. Bunlar morötesi ve x ışını radyasyon patlamalarının sonucudur. Tek bir parlama 1 saniyede neredeyse bütün Güneş kadar enerji ortaya çıkarır. Güneş tacı küçük parçacıklar savurur; bunlar Güneş rüzgârı olarak bilinir. Bu durum telsiz iletişimini ve elektrik şebekelerini bozacak düzeyde bir fırtına çıkarabilir.

İlginizi Çekebilir!  Astronomiye Göre Dünyanın Ömrü

Dünya Güneş’in radyasyon enerjisinin ancak küçük bir bölümünü alır; bununla birlikte yayılan enerji büyük bir hacim alır. Yeryüzünde 1 metrekarelik alana sadece 1 dakika vuran güneş enerjisi 1 litre suyu kolayca 10°C’ den fazla ısıtmaya yeter.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın