Göz Tansiyonu Nedir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Tıp biliminde adı glokom olan bu hastalığın asıl sebebi ise göz içi basınç sisteminin aşırı derece yükselip sinirlere zarar vermesi sonucu meydana çıkar. Normal şekilde olan gözde gözün kendi sistemi çalışır fakat göz tansiyonu olan gözde bu sistem aksaklık gösterir. Normal gözlerde sıvı kendiliğinden üretilir ve boşaltımı sağlanır. Ortalama olarak da en yüksek limiti ise 20-21 olan göz tansiyonunun en altı sınırı da  10’dur.

Bu sayının daha da altında olanlarda ise göz tansiyonu hastalığı görülmektedir. Göz tansiyonun kötü sonuçları olabilmektedir. Basınç iyice çıktığı durumda sistemsel olarak göz körlüğüne giden sonuçları ortaya çıkmaktadır. Her 30 yaşını geçmiş bireylerin belirli aralıklarla göz muayenesine gidip eğer hastalığını öğrenirse erken teşhis etme ve tedavi şansı olmaktadır. Bununla birlikte göz tansiyonu kontrol edilebilir.

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Tıpta göz oldukça hassas bir organ olarak bilinir. Gözün ön tarafında bulunan aköz humor isminde şeffaf bir sıvı bulunmakta. Bu sıvı göz içerisindeki basıncı dengeli bir biçimde tutmaya yarar. Şeffaf olan bu sıvının gözümüzdeki görevi de oldukça fazladır. Bu sistem düzensiz çalışıp dışarı sıvı akıtmadığı halde göz içi basıncı yükselmeye başlar. Basıncın fazlasıyla yükselmesi ile birlikte glokom( göz tansiyonu) hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalığın çeşitli tipleri mevcut olmakla birlikte erken teşhisle daha ağır sonuçların önüne geçilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir!  Diyet Nasıl Bırakılır

Göz Tansiyonu Tedavisi

Kalıcı olan göz tansiyonu hastalığının tedavisi oldukça zordur. Özellikle erken teşhis bu durumda çok önemlidir. Fakat yapılan çeşitli tedavilerle hastalık hızı azaltılabilir. Hastalık sahibi insan çok dikkatli hareket etmeli. Tedavi oldukça uzun süreli olabilir. Her 3 ayda bir kontrol yapılması hasta için çok önemlidir. İlk tedavi yöntemi ise damlalarla tedavi yöntemi olup bu yöntemin olumsuz olduğunu düşünen doktor cerrahi müdahale yöntemine gidebilir. Bu yöntem ile uzun süreli bir tedavi süreci geçiren kişi günlük yaşantısında da gözüne dikkat etmelidir.

Belirttiğim hususlar bilgilendirme amaçlıdır reçete olarak kullanılamaz. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın