Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir ? Bir Ürünün Giyilebilir Teknoloji Olması Ne Demek ? Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hangi Formlardadır ?

Giyilebilir teknoloji özellikle bilekliklerin piyasaya sürülmesi ile popüler oldu. Kişilerin sağlık durumlarından toplantılarına, günlük yaptıkları spor miktarlarından beslenme şekillerine kadar hayatlarının birçok noktalarını kontrol edebilen bu cihazlar kısa sürede daha da yaygınlaştı ve farklı formlarda insanların karşısına çıkmaya başladı.

Bir Ürünün Giyilebilir Teknoloji Olması Ne Demek?

Bir ürünü giyilebilir teknoloji sınıfına koyabilmek için her şeyden önce bu cihazın herhangi bir kablosuz bağlantı yoluyla akıllı telefonunuza ya da akıllı tabletinize bağlanarak farklı yollarla elde ettiği bilgileri aktarabilmesi gerekmektedir. Bu cihazlar barındırdıkları sensör gibi çeşitli teknolojiler sayesinde bir takım verileri depolar, işler ve kullanıcının anlayabileceği forma sokarak kullanıcıya iletir. Bu şekilde kişiler gündelik işlerini daha kolay kontrol etme, takvimleri üzerinde belirledikleri önemli bir günü hatırlama gibi kritik eylemleri eksiksiz gerçekleştirebilirler.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hangi Formlardadır?

Bu teknoloji akıllı saatler ve bileklikler ile başlamış olsa da gün geçtikçe daha farklı formlarda da karşımıza çıkmış ve çıkmaya devam etmekte. Akıllı takılar, akıllı gözlükler, akıllı giysiler gibi pek çok farklı ürün ilk örneklerini takip ederek piyasada yerlerini kısa sürede aldılar. Gelişen teknoloji sayesinde telefonunuz üzerinden gerçekleştirmeniz gereken bir çok işlemi akıllı saatiniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yolda yürürken telefonunuza bir çağrı geldiğinde bu çağrıyı akıllı saatiniz ile cevaplayabilir ve telefonunuzu cebinizden bile çıkarmadan kulaklık ile görüşmenizi yapıp çağrıyı sonlandırabilirsiniz. Ya da telefonunuza gelen her türlü mesajı akıllı saatiniz üzerinden yine telefonunuz ile muhattap olmadan cevaplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Dosya Ve Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır ?

Giyilebilir Teknolojinin Diğer Kullanım Alanları

Giyilebilir teknoloji ürünleri insanlara yardım etmenin dışında kişileri kontrol etme ve kişiler hakkında istatistikler tutma gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Öyle ki bu alanlarda kullanımı oldukça yaygındır. Hasta kişilerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi için görevliler tarafından vücutlarına giyilebilir teknoloji ürünü olan implantlar yerleştirilir. Bu cihazlar kişinin hastalığına göre gereken değerleri ölçer ve düzenli aralıklarla kaydeder. Örnek olarak şeker hastası olan bir kişi verilebilir. Bu cihazlar şeker hastası olan kişinin vücuduna yerleştirilerek gün içerisindeki eylemlerine göre kandaki şeker düzeyinin nasıl değiştiği gözlemlenir ve kişiye uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın