Fıtık Nedir Nedenleri Nelerdir ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Fıtık Nedir Nedenleri Nelerdir ?

Fıtık, karın içi doku ya da organların karın duvarındaki zayıf bir noktadan karın boşluğunun dışına çıkıp kese oluşturmasıdır. Fıtığın oluşabilmesi için karın duvarındaki dokuların zayıflaması gerekir. En sık görülen fıtık türleri;

-Kasık fıtığı,

-Kesi fıtığı,

-Uyluk bölgesinin fıtığı,

-Göbek fıtığı

Kesi Fıtığı: Hastanın cerrahi girişim geçirdiği bölgenin zayıflaması sonucu fıtık kesesinin oluşmasıdır.nBunlardan başka bel fıtığı, mide fıtığı da bulunmaktadır. Fıtığın bulunduğu alana göre bu kesenin içine mesane, bağırsak gibi organların bir kısmı girebilir.

Her yaşta ve her iki cinsiyette de fıtık görülebilir.

Fıtık Nedenleri

Fıtık Nedenleri

Fıtık oluşumu için en önemli sebep karın içi basıncın artması ve buna dayanamayan karın dokularının zayıflamasıdır. Karın içi basıncı arttıran nedenler;

-Obezite: Aşırı kilo artışı kaslardaki kuvvetin ve esnekliğin azalmasına neden olur.

-Gebelik: Doğum sırasında ıkınma özellikle normal doğum yapmak karın içi basıncı arttırdığı için fıtık yönünden riskli bir durumdur. Gebeler sadece karın bölgesi fıtıkları değil bel fıtığı yönünden de risklidir. Anne karnında büyüyen bebek anneye aşağıya doğru baskı yapacaktır. Gebelerin yarısı kambur hale gelmektedir. Bu da omurga yapısını olumsuz etkileyerek bel fıtığına yol açabilir.

-Öksürme

-Ağır kaldırma

-Kabızlık: Kabız olunduğunda dışkılama sırasında ıkınma olacağından dolayı ıkınma olayı karın kaslarını zorlayan bir durumdur.

-Karın içinde sıvı birikmesi,

İlginizi Çekebilir!  Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır ?

-Doğum sayısının çok olması: Çok doğum yapılması karın duvarındaki dokuları zayıflatır.

-Karın bölgesi ile ilgili bir ameliyat geçirmek,

-Prostat büyümesi ve

-Beslenme bozukluğu da fıtık oluşumu için bir risk faktörüdür. Vücuttaki dokular kendileri için gerekli olan enerjiyi alamadıklarında zayıflar.

Bu yukarıda sayılanlar fıtığın doğumsal kaynaklı olmayan nedenleridir. Ama fıtık doğumsal kaynaklı da olabilir. Özellikle erkek çocuklarda testis gerçekte olması gereken bölgeye, testis torbasına inerken kasık bölgesindeki dokular hasar görüp oradaki dokuların zayıflamasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın