Facebook’a Tarihi Ceza Geliyor!

Facebooka Tarihi Ceza Geliyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Facebook, artık her geçen gün değer kaybetmekte olan bir platform haline geldi. Artık insanoğlu diğer toplumsal ağlara yönelmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise Facebook’un artık eskisi kadar güvenli bir sosyal medya aracı olmayışı.

Facebook’a Tarihi Ceza Geliyor!

ABD Federal Ticaret Komisyonu olan (FTC) Facebook’a çok büyük bir ceza kesmeye hazırlanıyor. Washington Post’un haberine bakılırsa Facebook yöneticileri ve FTC tarafı cezanın miktarını görüşmek için geçen günlerde bir araya geldiler. Cezanın kişisel verilerin ihlali mevzusunda zamanı bir ceza niteliğinde olabileceği ifade ediliyor.

Kişisel verilerin ihlali hakkında 2012 senesinde Google’a 22.5 milyon dolar ceza kesilmişti. Facebook’a kesilecek cezanın ise bu miktardan daha fazla olması beklenmekte. Facebook Cambridge Analytica adlı şirkete ABD’li seçmenlerin verilerini sağlamak ve 2016 seçimlerine hile karıştırmakla suçlanmaktadır.

Mevzuyla ilgili olarak Mark Zuckerberg ABD kongresinde ifade vermişti. Facebook 2017 senesinde 15.7 milyar dolar kâr etmiş bir şirket. Cezanın boyutu bu yüzden daha da bir merak mevzusu. Sonuç olarak Facebook 87 milyon ABD’li vatandaşların kişisel verilerini seçmen davranışı olarak kullanılmak üzere şirketlerle paylaşmakla itham ediliyor hala.

Bakalım neler olacak ilerleyen dönemlerde bu mevzu hakkında?

Sosyal Medyada Paylaş!

İlginizi Çekebilir!  Sosyal Medyanın Kapanma Riski

Bir cevap yazın