Facebook Yüz Tanıma Özelliği

Sosyal Medyada Paylaş!

Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nedir ? Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Küreselleşme, sosyal ilişkilerin evrim geçirmesi ve online ortamda ilerliyor, en azından başlıyor oluşu, bilgiye erişim hızının git gide artması ve bu doğrultudaki talep hepimizin hayatındaki çok önemli bir kavramı yavaş yavaş öldürmekte: Mahremiyet. Hepimizin en az 2-3 sosyal medya platformunda hesap sahibi olduğumuz bu günlerde, kişisel verilerimizi korumak da fazlasıyla zorlaşıyor. En popüler sosyal medya platformu olan Facebook, bu konunun çözümü üzerinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğünü bir yenilik ile duyurdu; yüz tanıma özelliği. Bu özellik geçtiğimiz aylarda yenilenmiş haliyle ülkemizde de aktif hale getirildi.

Yüz Tanıma Özelliği Nedir ?

Bahsi geçen bu özellik kişilerin fotoğraf ve videolarda facebook tarafından tanınması anlamına geliyor. Facebook yüklenen fotoğraf ve videoları tarayarak sizin istemediğiniz yerde etiketlenmemenizi sağlıyor. Ek olarak tercihinizin bu olması halinde, başka insanlara etiketlenme önerisi olarak görünmenizi de engelliyor. Eğer sizin bilginiz olmadan bir fotoğraf ya da videonuz paylaşılırsa facebook sizi haberdar ediyor ve siz de kişisel verilerinizin izniniz olmadan paylaşılmasının önüne geçme fırsatı yakalıyorsunuz. Bu özellik sizin fotoğrafınızı kendi hesaplarında kullanan insanlardan haberdar olmanızı, sahte hesaplara karşı kendinizi korumanızı sağlıyor.

En az bunlar kadar önemli bir başka avantaj ise; görme bozukluğuna sahip insanların yapılan paylaşımlarda kimlerin olduğunu öğrenebilmesi. Bu şekilde hayat standartları yükseliyor ve Facebook’un kurulma amacı olan insanları birbirine bağlamak bir adım daha öteye taşınmış oluyor.

İlginizi Çekebilir!  Sosyal Medyanın Kapanma Riski

Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Yüz tanıma özelliği tüm kullanıcıların hesaplarında otomatik olarak aktif haldedir. Facebook bu özelliği hayata geçirdiğinde sizin hesabınızda kullanabilmeniz için bir şey yapmanıza gerek kalmamakta. Ancak bu özelliği kullanmak istemezseniz de onu kapatmak gayet kolay. Facebook hesabınızda ayarlara git kategorisi altında bulunan yüz tanıma ayarları başlığı altından kolayca yüz tanıma özelliğini aktif ya da pasif hale getirebiliyorsunuz.

Elbette her yenilik destekleyicisi olduğu kadar karşıt görüşleri de doğurur. Yüz tanıma sadece Facebook’un kullandığı bir özellik değil, başlı başına özgün bir teknolojidir ve yanlış amaçlar ile kullanıldığında karşılaşabilecek sorunlar gerçekten yadsınamaz büyüklükte sorunlar doğuracaktır. Tüm dünyaca kullanılan Facebook’un bile güvenlik ve gizlilik konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı gerçeğini düşünürsek tüm güvenliğimiz ve mahremiyetimizi sosyal medya platformlarının eline değil, kendi dikkatimize bırakmak en makul seçenek gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın