Facebook Hesabı Güvenlik Önlemleri

Sosyal Medyada Paylaş!

Facebook Hesabı Güvenlik Önlemleri Nelerdir ? Facebook Hesabını Korumak İçin Neler Yapılması Gerekir ?

Facebook Gizlilik Ayarları;

Öncelikle Facebook hesabınızda gizliliğe önem veriyor iseniz, hesabınızın gizlilik ayarlarına girerek ” Senin Hareketlerin” , ” İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir? nasıl iletişime geçebilir?” bölümlerindeki ayarları sadece arkadaşlarım veya sadece ben şeklinde değiştirip, size kimler ulaşabilir kısmında arkadaşlarımın arkadaşları ayarına getirip Facebook hesabınızın görünürlüğünü azaltabilmektedir. Böylelikle gönderilerin görünürlüğünü de azaltarak, paylaşımların güvenliğini biraz daha arttırmaktadır.

Düzenli Şifre Değiştirme

Belli aralıklarda şifrenizi değişiminde, örneğin ayda bir veya iki ayda bir, ya da tehdit altında hissedildiğinde hemen şifre değişimi yapıldığında yine güvenlik düzeyini arttırmaktadır.

Karmaşık Şifre

Gerek Facebook kullanırken olsun, gerek sosyal medyadaki birçok şifre gerektiren alanlarda olsun şifreyi belirlerken karmaşık şifre kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Şifre seçiminde uzunluk, sayı ve harf karışımı olması, kullanıcının isminin veya doğum tarihinin rakamlarının bulunmaması yine güvenliği arttıran unsurlar arasındadır.

Arkadaşlık Teklifleri

Arkadaşlık tekliflerinde tanınmayan kişileri kabul etmemek yine güvenlik için gerekli unsurlardan biridir. Tanıdığınız kişi olsa bile çalınmış hesap olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Çalınan Hesap Riski

Tanıdığınız bireylerin hesapları bazen hacklenerek, ekli kişilere tanıyormuşçasına mesajlar gönderilerek bazı tekliflerde bulunulmaktadır veya bazı linkler atılarak diğer hesabı yine hacklemek için çeşitli yöntemlere girişmektedirler. Hesapların gerçek hesaba ait olduğundan emin olunmadan iletişimi sürdürmemeli ve her gönderilen linke, ne olduğuna yönelik detaylı bilgi alınmadan, tıklanmamalıdır. Bunlara dikkat edildiğinde yine bireysel hesap güvenliği arttırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir!  Sosyal Medyanın Kapanma Riski
Görünürlük Ayarları

Paylaşımlarınızın, özellikle profil fotoğrafı gibi önemli paylaşımların, görünürlük ayarlarının genelde olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Genelde kaldığı takdirde çeşitli kullanıcılar tarafından alınarak başka mecralarda veya yine kendi hesaplarında “izinsiz” kullanılabilmektedir.

Gruplar ve Grup Paylaşımları

Facebookta bilindiği üzere birçok grup ve sayfalar bulunmaktadır. Bireyler bu gruplara giriş yaptıklarında ve onların paylaşımlarına çokça yorum yaptığında da profillerini birçok kişiye görülür durumuna getirmektedir. Ayrıca Facebookta bazı gruplar vardır ki sonradan adları değiştirilebilmektedir ve bireyler hangi gruba üye olduklarını takip etmedikleri durumda ileride zor durumda kalma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle takip etmek ve de paylaşımları uygun ölçüde yapmak gerekmektedir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde Facebook hesaplarının güvenlik derecesi oldukça arttırılmış olur.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın