En Prestijli Film Ödülleri Hangileridir

Sosyal Medyada Paylaş!

Film sektörü, hızla gelişen ve hala büyümeye devam ettiren en büyük sektörlerden bir tanesidir. Her sene dünyanın farklı yerlerinde, sinema eleştirmenlerinin ya da izleyicilerin verdiği oylarla, en iyi filmler seçilmektedir. Filmler gerek senaryoları, gerek efektleri, gerek müzikleri, gerek oyuncu kadrolarıyla değerlendirilip çeşitli ödüllere layık görülür. Milyonlarca insan tarafından takip edilen birçok prestijli film ödülleri vardır.

Oscar (Akademi) Ödülleri

Oscar (Akademi) Ödülleri

Oscar Ödülleri; dünyanın en büyük ve en prestijli ödül töreni olarak bilinir. Genellikle her yılın Şubat ayında gerçekleştirilir. 1929 yılında Los Angeles’ta verilmeye başlandığı bilinmektedir ve ödüller Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından takdim edilmektedir.

Altın Küre Ödülleri

Altın Küre Ödülleri

Film ve diziler için verilen diğer bir ödül olan Altın Küre Ödülleri, 1944 yılında verilmeye başlanmıştır fakat 1996 yılından itibaren ciddiyet ve ivme kazanmaya başlamıştır. Ödül Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından verilir.

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi

İngiltere’de 1947 yılından itibaren gerçekleşen bu organizasyon, dizi ve filmler için çeşitli ödüller vermektedir. Oscar ödüllerinin İngiltere’deki versiyonu bu törendeki verilen ödüllerdir.

Bunların yanı sıra, Film Eleştirmenleri Ödülleri ve Ekran Oyuncuları Derneği Ödülleri de vardır.

Festival Ödülleri

Altın Palmiye Ödülü (Cannes Film Festivali)

Altın Palmiye Ödülü (Cannes Film Festivali)

Fransa’nın Cannes şehrinde yapılır. Altın Palmiye Ödülleri, Cannes Film Festivali’nde verilen en büyük ödül olarak kabul edilir. Çeşitli isim değişikliklerine uğrasa da , 1939 yılından beri bu ödül verilmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Sigortasız İşçiye Kredi Veren Bankalar

Altın Ayı Ödülü (Berlin Uluslararası Film Festivali)

Altın Ayı Ödülü (Berlin Uluslararası Film Festivali)

Almanya’da Berlin şehrinde gerçekleştirililir. Altın Ayı Ödülleri, Berlin Film Festivali’nde verilen en büyük ödül. Ödüller altın ayı ve gümüş ayı olarak ayrılır. 1951 yılından beri bu ödül verilmektedir. Ödülün ayı olarak belirlenmesinin sebebi ise, Berlin şehrinin sembolünün ayı olması.

Altın Aslan Ödülü (Venedik Film Festivali)

Altın Aslan Ödülü (Venedik Film Festivali)

İtalya’da Venedik kentinde gerçekleştirilir bu ödül töreni. Altın Aslan Ödülü, Venedik Film Festivali’nde verilen en büyük ödül olarak bilinir. 1949 yılından beri bu ödül her yıl verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın