En İyi 5 WordPress Site Haritası Eklentisi

Sosyal Medyada Paylaş!

En İyi 5 WordPress Site Haritası Eklentisi İle Arama Motorlarında Kendinize Yer Edinin

Yeni bir WordPress web sitesi açtınız ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken (Google, Bing, Yandex vb.) arama motorlarına sitenizi tanıtmanız gerekir.

Web sitenizi tanıtmanın kolay yollarında biriside site haritası yani (sitemap) oluşturarak sitenizi arama motorlarına kayıt etmek. Bunu yapmak için sitenize girmiş olduğunuz içerikleri ve sayfaları wordpress site haritası oluşturma eklentisiyle belirli bir formata göre düzenleyip Google Search Console gibi arama motorlarının webmaster sayfalarına kayıt etmeniz önemlidir.

Size vereceğimiz listedeki 5 eklentinin 4 tanesinde ücretsiz sürümü var ve bununla birlikte kaliteli ve güzel site haritası oluşturmanızda mümkün.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için web sitenizi arama motorlarında listelenmesi için sadece site haritası oluşturmak yeterli olmayacaktır. Web sitenizin açılış hızı, url yapısı gibi önemli etken bulunmaktadır.

Aşağıda sizler için en popüler olan sitemap eklentilerini derledim umarım sizler için faydalı olur.

1- Google XML Sitemaps

Google Xml Sitemaps, WordPress Site Haritası Oluşturma Eklentisi
Google Xml Sitemaps, WordPress Site Haritası Oluşturma Eklentisi

Yaklaşık olarak 18 Milyon’dan fazla indirilen bu eklenti 1 Milyon’dan fazla sitede aktif olarak kullanılmaktadır. En popüler site haritası oluşturma eklentilerinin başında gelmektedir.

Google Xml Sitemaps Ayarları
Google Xml Sitemaps Ayarları

Google XML Sitemaps eklentisini kurduktan sonra, temel ayarlar yukarıda gördüğünüz gibi gelmektedir. Bu eklenti Google ve Bing arama motorlarına web sitenizin site haritasını otomatik olarak göndermektedir. Fakat daha detaylı sonuçlar almak için web sitenizi Google ve Bing Webmaster sayfalarına kayıt edip ayrı olarak site haritasını eklemenizi öneriyorum.

İlginizi Çekebilir!  Seo Çeşitleri Nelerdir ?

Yukarında resimde görüldüğü gibi temel ayar haricinde farklı bir ayar yapmanızı gerek yok. Web sitenizin site haritasında ana sayfa, sabit sayfalar ve blog yazıları yer alacaktır.

Not: Site haritanızda kategoriler, etiketler gibi sayfaların bulunmasını önermiyoruz. Bu gibi etkenler arama sonuçlarında içeriklerin farklı isimlerle yayınlanmasına neden olacak ve sitenizin arama motorlarındaki kalitesini düşürecektir.

2- Yoast Seo

WordPress Yoast Seo Eklentisi

Yoast Seo, eklentisi wordpress için en çok tercih edilen SEO eklentilerinin başında yer almaktadır. Yani site haritası olmadan seo olmaz demek doğru diyebiliriz. Bu sebeple Yoast Seo’yu web sitenize kurduğunuzda arama motorları optimizasyonu ayarlarını sizlere sunuyor ve bu özelliğin yanı sıra site haritası oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

WordPress Yoast Seo Ayarları
WordPress Yoast Seo Ayarları

Eklentiyi yüklediğinizde site haritası ayarları yukarıda resimde görüldüğü gibi gelmektedir. Bu kısımda kategoriler ve etiketler site haritasında olması gerektiğini belirtmektedir. Bunu değiştirmek siz kalmış bir tercihtir.

3- All in One Seo Pack

WordPress sitenize All in One Seo Pack eklentisini kurduğunuzda, aşağıda görüldüğü gibi Site Haritaları özelliğini aktif hale getirmeniz gerekir.

WordPress All in One Seo Eklentisi Ayarları – 1

All in One Seo  eklentisini yüklediğinizde XML Sitemaps özelliğini aktif hale getirdiğinizde varsayılan ayarları kullanmanızı önermiyorum. Özellikle belirtmekte fayda var. Site haritalarında yalnızca yazılar ve sabit sayfalar olması yeterli olacaktır. Bu seçeneklerin dışında etiketler, kategori sayfaları gibi etkenlerin site haritasında olması demek yanlış listelenmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir!  Seo Nasıl Yapılır ?

All in One Seo Pack eklentisini doğru bir şekilde yapılandırmak için aşağıda bulunan resimde görüldüğü gibi düzenlemesinde fayda olacaktır.

WordPress All in One Seo Ayarları – 2

4- Premium SEO Pack

Yukarında belirtmiş olduğum 3 wordpress site haritası oluşturma eklentisi ile ücretsiz olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Premium sürümlerini satın alarak ek özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

WordPress Premium Seo Pack Eklentisi
WordPress Premium Seo Pack Eklentisi

Yeni bir web site açmış iseniz seo ayarlarınızı baştan sona düzenlemek isterseniz ve bunun için bütçeniz varsa Premium Seo Pack eklentisi ile tüm ayarlarınızı yapabilir hatta resimlerini sıkıştırarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

5- Google Sitemap

Google Sitemap by Bestwebsoft WordPress Eklentisi

Google Sitemap eklentisi 1. Sırada belirtmiş olduğumuz eklentiyle bezer özellikler göstermektedir. Bu eklentinin özelliği ise sadece site haritası oluşturup ve bunu  Google Search Console’a eklemek.

Bu zamana kadar 1 milyondan fazla indirilen eklenti 100 bin’den fazla sitede aktif olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz sürümü bir çok özelliği barındırmaktadır. Ücretli sürümünü satın alarak istediğiniz yazı veya sayfayı site haritasından çıkarma yetkisine sahip oluyorsunuz.

SONUÇ

Listelediğimiz WordPress site haritası oluşturma eklentisi arasından benim favorim 3. Sırada yer alan All in One Seo Pack eklentisi. Fakat seo eklentisi kurmadan site haritası oluşturmak istiyorsanız 1. Sırada yer alan Google XML Sitemaps eklentisini kurmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Google’dan daha fazla ziyaretçiye erişmek istiyorsanız site performansını arttırmanız gerekir. Bunun için yazılarınızda bulunan resim boyutlarını küçültmenizi öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın