Elektronik Üründe Radyasyon Miktarı

Sosyal Medyada Paylaş!

Elektronik Üründe Radyasyon Miktarı

Elektronik ürünler hemen hemen hayatımızın her köşesinde vazgeçilmezimiz haline gelmiştir. 7 den 70’e herkesin elinde en basitinden akıllı cihazlar bulunmakta. Bu elektronik cihazlar sağlığımız açısından tehlike arz etmektedir.

Elektronik Ürünlerde Radyasyon

Elektronik Ürünlerde Radyasyon

Elektronik etiketine sahip her cihazda bir kart üzerine lehimlenmiş çeşitli elektronik malzeme bulunmaktadır. Bu malzemelerin her biri belirli radyasyon değerine sahiptir. Özellikle kablosuz iletişim sağlayan modüllere sahip cihazlarda bu değer daha yüksek gözlemlenmiştir. Radyasyon, elektromanyetik veya parçacık formunda enerjinin yayılma biçimidir.

İnsan Sağlığı Açısından Radyasyon

İnsan Sağlığı Açısından Radyasyon

İnsan sağlığı açısından çok zararlı olan radyasyon, hayatımızın hemen her yerinde maruz kaldığımız bir şeydir. Elektronik damgalı her üründe az miktarda dahi olsa radyasyon bulunmaktadır. Özellikle Röntgen cihazları, tomografi gibi X ışınları içeren cihazlarda radyasyon değeri çok yüksektir. Bunu engellemek amaçlı bu cihazlardan sorumlu kişilere özel kıyafet ve oda tahsis edilmiştir.

Radyasyonun insan DNA’sına bozabilecek yıkıcı etkileri bulunmakta. Sürekli elimizden düşmeyen telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar da radyasyon taşımaktadır. Bu radyasyon değerini SAR ( Spesific Absorption Rate ) yani Özgül Emilim Oranı ile belirlenmektedir. Normal şartlarda bu cihazların SAR değeri en fazla 1.00 olmalıdır. Ancak uluslararası standartlarda 2.00 değere sahip cihazların piyasaya çıkmasına izin verilmektedir.

Yüksek SAR değerine sahip cihazlar dokusal bozukluklara hatta daha da ileri olduğunda hücresel bozulmalara dahi sebebiyet vermektedir. Bu yüzden BTK onaylı cihazların tercihi önem arz etmekte.

İlginizi Çekebilir!  Elektronik Beyaz Eşyalarda Kısa Devre

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın