Doğal Gaz Patlamaları Neden Olur ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Doğalgaz patlaması, kötü sonuçlara neden olabilir. Kentlerde doğalgaz kullanımı artması ile birlikte, bazı ihmalkârlık sonucu meydana gelen doğalgaz patlamaları haberlere konu olmaktadır. Doğalgaz patlaması, elektronik sistem ya da tesisat üzerinde gerçekleşen bir nedenden kaynaklanabileceği gibi kullanıcıların ihmalkârlarından da kaynaklanabilir. Kaçak sonucu ortaya sızan gaz, küçük bir kıvılcım oluşmasıyla birlikte patlamaya dönüşebilmektedir. Patlama olması için belirgin bir ateşe gerek olmayabiliyor. Prizden çekilmiş bir fiş bile patlamanın gerçekleşebilmesi için yeterli olabilir.

Doğalgaz Tesisatı Kurulumu Yaparken Firma Seçimine Dikkat Edilmeli

Kolay bir su tesisatının kurulumunda yapılan küçük bir hata bile can sıkıcı durumlara neden olabilmektedir. Doğalgaz söz konusu ise yapılacak en küçük bir hata can kaybına neden olabiliyor. Ev ya da apartmanlarda doğalgaz bağlantısını yapacak olan firma deneyimli ve uzman olması gerekir. Herhangi bir firma ile anlaşma sağlamadan önce firmaların geçmişi mutlaka araştırılmalıdır. Doğalgaz bağlantısı mutlaka bireysel  ya da bu konuda gerekli eğitimleri almamış biri tarafından yapılmamalı.

Kullanıcıların Önem Göstermesi Gereken Hususlar

Kullanılmış olan tesisat malzemeleri sonradan değiştirilmemeli. Yapılmış değişimler sonucunda kaçaklar meydana gelebilir. Camlarda menfez kullanılarak, olası gaz birikintilerinin dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Evlerinize mutlaka gaz alarm cihazı bulundurmalısınız. Kombi borularının çelik gibi sağlam malzemelerden seçilmesine dikkat etmelisiniz. Tesisat kontrollerini de düzenli olarak yaptırmalısınız. Kombilerin banyo veya ocak yanı gibi tehlikeli alanlara yerleştirmemeniz gerekir. Doğalgaz borularının etrafında da kablo olmamasına önem göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir!  En Çok Sosyal Medya Kullanan Ülkeler

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın