Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sosyal Medyada Paylaş!

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Ne Yapmalıyız? Ne Yapmamalıyız?

Fazla kilolar hepimizin hayatının bir köşesinde hep olmuştur. Birçok diyet uygulamış ve bazısında verdiğimiz kiloları geri almış bazısında da hiç kilo verememişizdir. Bunun altında yatan sebeplerden çoğu doğru bildiğimiz yanlışlar. Peki diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Öncelikle doğru diyetin aç bırakmayan diyet olduğunu bilmek gerekiyor. Ne kadar az yersem o kadar hızlı zayıflarım, düşüncesi sizi kilolarınızdan değil sağlığınızdan eder. Öğün atlamadan ve kendinizi aç bırakmadan diyet yapmalısınız. Kendinize en uygun diyeti, tercihlerinize göre belirlemeli ve uygulamalısınız.

Light ürünleri istediğim kadar tüketebilirim, düşüncesi de diğer bir yanlış. Bu ürünlerin tüketimi önerildiği kadar yapılmalı. Light ürünlerin şekeri azaltılmış olabilir fakat şeker yerine kullanılan tatlandırıcı etken maddeler sağlığımıza zararladır. Sadece sebze ve meyve yenerek diyet yapmaya çalışmakta yanlıştır. Vücudumuz sebze ve meyve de ki vitaminlere ihtiyaç duyduğu kadar belli bir miktar da yağa ve proteine de ihtiyaç duyar. Tek düze beslenmek başlarda kilo kaybına sebep olabilir fakat sonrasında vücudun direnci kırılır ve metabolizma yavaşlar.

Ne Yapmalıyız?

Ne Yapmalıyız ?

Porsiyonlarımızı küçültmeli, spor yapmalı, uykumuzu düzene sokmalı ve stresten uzak durmalıyız. Hayatımıza hareket katmalıyız. Spor yapmak için yeterli imkâna sahip olmasanız bile öğrendiğiniz birkaç egzersiz ile hareketli kalmayı sağlamalı gün içerisinde kısa mesafelere yürüyerek gitmeliyiz. Her şeyi ölçülü ve doğru bir biçimde yemeye dikkat etmeliyiz. Hedef belirlemeli ve pes etmemeliyiz. Diyet yapmak ve kilo vermek zor bir süreçtir ve bu süreçte birçok yenilginiz olabilir. Önemli olan bu yenilgilere karşı direnç göstermek ve diyetinize kaldığınız yerden devam etmenizdir.

İlginizi Çekebilir!  Kronik Yorgunluk

Ne Yapmamalıyız ?

Ne Yapmamalıyız ?

Aslında diyet yaparken ne yapmaktan çok nelerin yapılmaması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Duygusal olarak kötü hissettiğimiz de abur cuburlardan uzak durmalıyız. ‘Duygusal yeme’ adı altında ki bu durum kilo almanın en önemli sebebi haline geldi. Tatlı krizlerimizi çilek ve ya tarçınlı süt gibi besinler ile bastırmalıyız. Ekmeği hayatımızdan çıkarmamalıyız, vücudun ekmeğin içindeki kompleks karbonhidrata ihtiyacı vardır. Ölçülü tüketim yapmalıyız ve işlenmiş gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın