Dijital Pazarlamada Analiz Araçları

Sosyal Medyada Paylaş!

Dijital Pazarlamada Analiz Araçları Nelerdir ? Dijital Pazarlamanın Stratejik Aşamaları Nelerdir ? 

Gelişen teknolojinin vazgeçilmez olduğu ve hayata pratiklik kattığı doğrudur. Zamandan, mekandan ve güçten tasarruf etmek isteyen insanlar tüm ihtiyaçlarını dijital imkanlarla giderme yolunu tercih etmektedir. Günümüzde, büyük oranda ürün ve hizmet tüketimi, dijital pazardan karşılanmaktadır. Her geçen gün bu pazarın hacmi kendini katlamaktadır.

Kaçınılmaz Son; Dijital Bir Dünya Gerçeği

Dijital Bir Dünya Gerçeği

Bu gelişmelerin temel kaynağı gelişen teknoloji olsa tüketicideki değişmeler, ortam değişmeleri, alım ve satım alışkanlığındaki değişmeler bu kapsamdadır. Bu değişimlerin tümü izleme, analiz etme ve ölçümleme üzerinde de etki etmektedir. Aslında ölçümleme aşaması değişiklik yaparken bunu değişen durumları yine eskisi gibi algılamak ve yorumlamak için değişir. Değişkenleri takip edemezseniz dijital ortamda tutunmanız imkânsızdır. Çünkü dijital dünya baş döndürücü hıza sahiptir.

SEO (Arama motoru optimizasyonu)

– SMM (Sosyal medya pazarlaması)

– SEM (Arama motoru pazarlaması)

– CRO (Dönüşüm optimizasyonu)

– İçerik pazarlaması

– Mobil pazarlama

– e-posta pazarlaması

– e-ticaret pazarlaması

Gibi kavram ve işlemlerden müteşekkil dijital pazar ölçülebilir verilere muhtaçtır. Ölçümler kadar ölçümleri iyi okumak da çok önemlidir.

Dijital Pazarlamanın Stratejik Aşamaları

Dijital Pazarlamanın Stratejik Aşamaları

– Var olan düzenin tespit edilmesi,

– İhtiyaçların belirlenmesi,

– Hedeflerin tespit edilmesi,

– Başarı koşullarının saptanması,

– Kendi imkânlarımızın ve Rakip imkânların analiz edilmesi,

İlginizi Çekebilir!  Google Aramasında En Üste Çıkma

– Dijital pazarlama ortamları ve araçlarının seçilmesi,

– Hedef kitleye ve amaca uygun iletişim kanallarının seçilmesi

– Dijital pazarlamada analiz araçları belirleme ve sonuçları okuyabilme

Ticarette Var Olmanın Koşulu Olarak Dijital Pazarlama

Geliştirilebilir, sürdürül ve geleceğe miras bırakılabilir bir ticaret için dijital pazarlama zorunlu hale gelmiştir. Yolda yürüyen bir bireyin elindeki dijital cihazdan kafasını kaldırıp, zaman ayırıp bir reklam tabelasına bakacak olmasını beklemek imkânsızlaşmıştır. Mekân, zaman, imkân ve sınır tanımayan dijital pazarlama dünyası akılcı fikirlerle tüketiciyi etkileme imkânına sahiptir.

Dijital Pazarlamada Analiz Araçlarını Okuma
Dijital Pazarlamada Analiz Araçlarını Okuma

Dijital pazarlama süreçlerinin sonuncusu olan, analiz sonuçlarını okuma geliştirilebilir, sürdürül ve geleceğe miras bırakılabilir bir ticaret için olmazsa olmaz şarttır. İşte en önemli dijital pazarlama analiz araçları;

Google Analytics: Ücretli ev ücretsiz sürümlere sahip olan bu ürün kullanımı oldukça basittir. Basit oluşunun yanı sıra birçok farklı açılardan size ölçüm sonuçları sunmaktadır.

Yandex Metrica: Google Analytics programından etkilenerek hazırlanan bu program da aynı özelliklerin yanı sıra size tavsiyelerde de bulunuyor.

SEMRush: Tamamen ücretsiz olan bu program farklı açılardan raporlar sunmakta ve arama motorlarında en üste görünmek için en iyi anahtar kelimeleri size sunmaktadır.

Google AdWords: Analiz programı olmanın yanı sıra google arama motorunda en üst sırada yer kapmak için reklam görevi de görmektedir. Ayrıntılı olan bu program ayrıca ücretlidir.

İlginizi Çekebilir!  Seo Çeşitleri Nelerdir ?

Google Trends: Bu program son zamanlara göre oluşan yeni trendleri belirler. Bu yeni eğilimlerin nerede kimler üzerinde, nenden ve nasıl teki yaratığına dair kapsamlı raporlar sunar.

Mixpanel: Bu program sizi yanıltıcı bilgilerden haberdar

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın