Curiosity’den Görev Öncesi Selfie Geldi!

Sosyal Medyada Paylaş!

NASA’nın Mars’taki Gözlem Aracı Curiosity, Yeni Görev Öncesi Selfie Paylaştı. İşte O Selfie!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2012 yılından beri ‘Kızıl Gezegen’de görev alan aracı Curiosity’den ilginç bir fotoğraf karesi geldi. Curiosity, yeni ve zorlu bir göreve çıkmak üzereyken son bir selfie paylaştı. Curiosity, bu paylaşımın sonrasında yeni görev bölgesine doğru gitmeye başladı.

Curiosity’den Görev Öncesi Selfie Geldi!

Curiosity’den Görev Öncesi Selfie Geldi

Curiosity, yeni görevi kapsamında çıkmaya çalışacağı dağ yaklaşık olarak 5 bin 500 metre uzunluğundadır. Curiosity 2012 Ağustos ayında Mars’taki Gale Krateri’ne inmişti. Gezizici robot, 6 yıl süren keşif faaliyeti süresinde Kızıl Gezegen’in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine dair bir çok kanıt toplamıştı.

Örnek verecek olursak Gale Krateri içinde milyarlarca yıl önce göl ve akarsu sistemleri bulunduğu meydana çıkmıştı. Paylaşılan o selfie karesine yukarıda görebilirsiniz. Buna ek olarak bu selfie Curiosity’nin yaptığı ilk paylaşım değil.

3 ay önce Curiosity tekrar bir paylaşım yapmış ve insanoğlunu heyecanlandırmıştı. NASA’nın paylaştığı panoramik fotoğraf, Curiosity’nin, geçtiğimiz yaz ayında kızıl gezegeni etkisi altına alan toz fırtınasından kalan ince bir toz tabakasıyla kaplandığı görülmekte.

Bu arada gece gündüz durmadan çalışan nükleer bataryaya sahip olan Curiosity, güneş ışınlarının yoksunluğundan etkilenmemektedir. NASA adı verilen panoramik fotoğrafı YouTube kanalında paylaştı.

Yukarıdan izleyebileceğiniz fotoğraf karesinde mause ile sağa sola, yukarı aşağı hareket ederek her açıyı net bir şekilde görme imkanına sahipsiniz. İşte Curiosity’den gelen 360 derecelik selfie fotoğrafı! Peki ya siz NASA’nın Mars çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlginizi Çekebilir!  Kutup Girdabı Soğukları Yaşamı Felç Etti

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın