Astronomiye Göre Dünyanın Ömrü

Astronomiye Göre Dünyanın Ömrü

Sosyal Medyada Paylaş!

Astronomiye Göre Dünyanın Ömrü, Astronomide Dünya Yaşamanın Ömrü Ne kadardır?  İnsan Üzerindeki Bu Değişim Nasıl Etkilenir?

Astronomide Dünya Yaşamanın Ömrü Ne kadardır
Astronomide Dünya Yaşamanın Ömrü Ne kadardır

Yapılan birçok çeşitli araştırmalara göre bizim gezegende canlı yaşamın 1,75 milyar yıl kadar daha devam edilebileceğini gösteriyor. Sadece bizim gezegen hakkında değil diğer gezegenlerinde hakkında buna benzer sonuçlar içermektedir. Zaman içerisinde gezegen deki sistemin oluşturduğu koşullar değişiklik gösterdiği için yaşama imkanı olan yerler durağan olmuyor. Her geçen yıl yaşama imkanı olan yerler dışarıya doğru yol izlemektedir. Uzmanlar araştırmalarına bakılarak yeryüzü üzerindeki yaşama elverişli olan yerlerin gezegende sıcak olan yere daha yakın olduğu söylenmektedir.

Yapılan bilenen hesaplara göre bu süre 1,75 ile 3,25 milyar yıl arası olduğu söylenmektedir. Bu zamandan sonra gerçekleşebilecek olaylar aşırı derecede ısınma olacağını, okyanusların bile buharlaşacağını söylenmektedir. İnsanların ve diğer canlıların bir süre sonra soylarının tükeneceğini, sıcak ortama dayanan basit yapılı canlıların yaşayacağını bilinmektedir. Bilim adamların araştırmalarına göre bazı gezegenlerin yıldız etrafında yörüngede olması kıyaslanarak Bizim gezegenden daha uzun ömür yaşama elverişli olan yerlerin bulunabileceğini gösteriyor. Bu sürenin 42,4 ve 54,7 milyar yıl kadar olduğu tahmin ediliyor. Tam güneş sisteminin yaklaşık on katıdır.

Yapılan birçok araştırmalarda bizim gezegene benzer başka bir gezegen bulunamamış, fakat ışığın on milyar yılda yol aldığı mesafeden bizim gezegene benzer bir gezegen olduğu düşünülmektedir. Astronomi küçük olarak görünse de elimizde bulunan teknolojilerin o gezegeni bulmak yüzyıllar alabiliyor. Uzmanların Dünya dışında başka bir gezegende yaşanmayı düşünülürse bu gezegen mars olabileceği düşünülmektedir. Bunun sebebi bizim gezegene yakın olması birde güneşin yaşama elverişli bölgelerin 6 milyar yıl daha olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir!  Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler

İnsan Üzerindeki Bu Değişim Nasıl Etkilenir?

İnsan Üzerindeki Bu Değişim Nasıl Etkilenir
İnsan Üzerindeki Bu Değişim Nasıl Etkilenir

Bilim insanların yapılan araştırmalara bakılarak gerekli önemlerin alınması olacak gerçekleşmesi kesin doğa olaylarının karşı alınacak tedbirlerin oluşturulması gerekir. İnsanları bu konuda çeşitli eğitimler düzenleyerek bu konu hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Devletlerin bu konuda bir araya gelerek atılacak adımların hep birlikte yapılması gerekir. Bu işle uğraşan insanların teknoloji bakımından daha da ilerleyebilmesi için gerekli desteğin oluşturulması beklenir. Bilim insanlarının bir araya gelerek alınabilecek kararların alınması ve dünyada yaşayan insanları bu konuda bilgilerin paylaşılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın