Astronomi Uzayda Neleri İnceler

Astronomi Uzayda Neleri İnceler

Sosyal Medyada Paylaş!

Öncelikle astronomi evreni inceleyen bir bilim dalıdır. Evren zamanın başlangıcından bu yana var olan, sabit kalmayarak her saniye daha da genişleyen, içerisinde bütün yaşamı barındıran bir yapıdır. Günümüz teknolojisinin elverdiği ölçüde astronomi, bulunduğumuz galaksi ve ötesine gözlerini dikmiştir.

Toprakta yaşamına başlayan ve yaşamını burada sürdüren insanoğlu, daima bilinmezliği bilme yönünde adımlar atmıştır. İçerisinde bu bilinmezlik merakı taşıyan insanoğlu, astronomi bilimi sayesinde birçok keşifte bulunmuştur. Bu keşifler insanlığa birçok fayda sağlamanın yanı sıra olabilecek herhangi bir durumda yeni yerler, yaşanabilecek yeni gezegenler, karşılaşabileceğimiz farklı yaşam türleri bulma konusunda ilerlemeler sağlamıştır. Bu ilerlemeleri sağlayabilmek ve daha iyi gözlemleyebilmek için de astronomi, kendi içerisinde bölümlere ayrılmıştır.

Astrometri

Astrometri dalı, uzayı matematiksel bir ölçeklendirmeye sokup temel koordinat sistemlerini, gök cisimlerinin matematiksel konumlarına bağlı olarak hareketlerini, yer hareketlerinin düzenine göre yasalarını zaman saptamalarını ve astoronomi biliminde temel alınan sabitlerin hesabını inceler.

Gök Mekaniği

Yapay ve ya doğal uyduları içine alarak gök cisimlerinin hareketlerini, bu hareketler esnasında gök cisimlerinin hangi yörüngelerde bulunacaklarını, gök cisimlerinin birbirlerine olan etkilerini, bu durumların ne zaman ve nerede gözlenebileceklerini inceleyerek evrensel çekim kuvveti yasasının altındaki hesaplamaları geliştirir.

Astrofizik

Astrofizik

Gök cisimlerinin ve gök cisimlerinin oluşturduğu sistemlerin, uzay ortamının kimyasal ve fiziksel özellikli yapılarını inceler. Astrofiziğin amacı, evrenin yapısı ve evrimi hakkında araştırmalarda katkıda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir!  Güneş Hakkında Pek Bilinmeyen Şeyler

Radyoastronomi

Yer atmosferinin, radyo dalgalarının bir bölümünü geçirmesiyle atmosfer dışında yapılan radyoastronomi gözlemleri bugün bildiğimiz birçok gök cisminin bulunmasını sağlamıştır. Aynı zamanda haberleşme kanallarının oluşabilirliğini sağlayan astronomi dalıdır.

Kozmoloji

Kozmoloji

Evrende bulunan genel yasaları insanoğluna susan astronomi dalı kozmolojidir. Kuramsal fizik ve matematik sayesinde evrensel yasaları keşfetmemize olanak sağlar.

Biyoastronomi

Zamanın belli bir kısmında evrende yaşam bulmuş canlıların kökenini inceleyen bu daldır. Biyolojik ve kimyasal verileri astronomik yöntem ve araş gereçleriyle harmanlar. Genel amaçları Güneş sistemi dışında Güneş sistemine benzer yerler aramak, gezegenlerin evrimlerini araştırmak, galaksi dışı kaynaklanan radyo sinyallerini saptamak, yıldızlararası sistemde moleküllerin varlığını, uzayda yaşamı araştırmaktır

Sosyal Medyada Paylaş!

“Astronomi Uzayda Neleri İnceler” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın