Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır ?

Sosyal Medyada Paylaş!

Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır ? Araçlarda Lastiklerin Kontrol Edilmesi Neden Önemlidir ? Araçlarda Lastiklerin Kullanım Ömür Ne Kadardır?

Araçlarda Lastiklerin Kontrol Edilmesi Neden Önemlidir?

Genel itibariyle bakıldığında Araç lastikleri belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Aracınızla yola çıkmadan evvel ayda en az 2 defa yahut 3 defa yapılan kontroller hiç şüphesiz kullanmakta olduğunuz lastiğin ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte elbette her şeyin belli bir ömrü vardır. Bu kontrolleri yapsanız dahi kullanıma bağlı aşınma elbet bir gün lastiklerinizin kullanım süresini bitirecektir. Eğer düzenli olarak kontrol etmez iseniz araç lastiğinizin ömrü o denli kısalır. Ayrıca size tanınan maksimum kullanım süresini aşarsanız yolculuk esnasında lastikleriniz patlayabilir veya zamanla inip size umulmadık sıkıntılar yaşatabilir.

Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadardır

Araçlarda Lastiklerin Kullanım Ömür Ne Kadardır?

Yasal olarak bakıldığında her lastiğin bir kullanım ömrü mevcuttur. Bu yasal sınır 1.6mm kadar bir sırt derinliğinin olmasıyla sabitlenmiştir. Bu yasal ölçünün altında kalan lastikler her 2 senede bir defa yapılan muayeneden geçer not alamaz. Bu ölçüden aşağı olan araç lastikleri muayeden ya hafif kusurlu yahut kusurlu sayılırlar. İyi bir değerlendirme sonucu ve en önemlisi hayatınızı düşünüyorsanız lastiklerinizin bakımını ve zamanı geldiğinde değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu sırt derinliğine bakıldıktan sonra uzmanlar ve bazı lastik firmaları lastik ömrü için belirli bir kullanım süresini yıl bazında da değerlendirip bir kullanım ömrü biçmiştir. Bu sebeple en az 4-5 yıllık bir lastik araç için oldukça sağlıksız bir kullanım sunmaya başlayacaktır. Aracınızın zamanla rot balansını da etkileyecek ve yol tutuşu ile sürüş konforunuz dengesizleştirecektir. Bu dengesizliğe zamanında müdahale edilmez ise aracın zamanla kaza yapma olasılığı artacak olması işten bile değildir. Nitekim erken yapılan teşhis hayat kurtarır. Bu bakımdan lastik ömrü bir araç ve onu kullanan için oldukça önemlidir. Sizde sevdikleriniz için lastik ömrüne dikkat edip gerekli yasal yahut önerilen zamanları aşmayın.

İlginizi Çekebilir!  En Prestijli Film Ödülleri Hangileridir

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın