Arabadaki Pasları Gidermenin Yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaş!

Arabadaki Pasları Gidermenin Yöntemleri Nelerdir ? Pas Sebepleri Nedir ? Doğal Sebeplerle Oluşabilecek Paslanma Nasıl Yok Edilir ?

Günümüzde yapılan araştırmalar araba sahiplerinin, kendi kişisel bakımlarına harcadıkları zaman ve bedel kadar araç kozmetiğine de harcadığını ortaya koymuştur. İster 0 km araç alımı olsun ister ikinci el alımı olsun araçlarının iç ve dış temizliklerine önem vermektedirler. Bu anlamda en çok titizlenilen konu araçlarının yürüyen aksamlarıdır. Yani gözle görülebilecek olan bagaj, kaput, kapı içleri gibi alanlarda paslanma çoğu kişi için araçlarından soğuma sebebi bile olmaktadır.

Pas Sebepleri Nedir ?

Pas sebebi doğal etkenler olabileceği gibi kullanıcının dikkatsizliği sebebiyle de olabilmektedir. Ana etken boya yüzeyinin havayla temas almasıdır. Pasla mücadelenin en kolay yolu ise oluşmadan onu yok etmektir. 0 araç alımında pasla mücadele de en baştan önlem alabilirsiniz. Aracınızı teslim almadan uygulatacağınız pas önleyici sistem müdahaleleri bu sorunla karşılaşmanızı önleyecektir.

Doğal Sebeplerle Oluşabilecek Paslanma Nasıl Yok Edilir ?

Hava kirliliği, ortamdaki rutubet nem araçlarda paslanmaya sebebiyet veren doğal etkenlerdir. Hatta durum o kadar ciddidir ki, birçok araba üreticisi hava kirliliğinden doğacak paslanmayı garanti kapsamından çıkartmaktadırlar. Peki, doğal paslanmanın önüne nasıl geçilebilir? Bu sorunun cevabı en iyi çözücü olan sudur. Gün aşımı araçlarınızda henüz pas oluşumu yokken fırça kullanılmadan özel sünger ile suyla temizleyerek paslanmanın önüne geçebilirsiniz. Ancak pas oluştu ve siz geç kaldınız ne yapmalısınız? Öncelikle doğal pas çıkartıcılara başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir!  En Prestijli Film Ödülleri Hangileridir

Sirke bu konuda çok etkili bir çözücü. Çizilmeyecek kadar ovaladığınız yüzeylerden pasın söküldüğünü göreceksiniz. Bir diğer etkili çözüm karbonatla su yöntemidir. Macun kıvamındaki karbonatlı suyu paslı yüzeye uygulayıp bekleyin. Kuruduktan sonra nazikçe yüzeyi temizleyin. Bir diğer çözümse kola. Kolayı bir miktar araç üzerinde tutup bekletin. Pasın söküldüğünü göreceksiniz. Bu yöntemler pasın çözülmesinde etkili olmadıysa, araç için kullanılacak özel pas çıkartıcılarına başvurmalısınız. Sprey yada macun halinde satılan bu pas çözücüleri rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bunun ardından pasın bir daha oluşmaması için gün aşımı temizliğine, su ile yıkamada aşırı ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz.

Aracınızda Oluşan Hasarlarla Oluşan Paslanma Nasıl Yok Edilir?

Arabanızda herhangi bir çizik, ezik gibi boyanın zarar görmesine sebep veren durum meydana geldiğinde bekletmeden yüzeyin havayla temasını engellemelisiniz. Yoksa paslanma meydana gelecektir. Bu durumda yüzeydeki zarar gören işlemi düzelttirdikten sonra az önce bahsettiğimiz yöntemlere başvurabilirsiniz. Doğal yolların yeterli kalmadığı durumlarda kullanılan kimyasal pas gevşeticiler mücadeleyi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın